Ana Sayfa Almanya Türkiye ile Almanya yapay zekâ alanında işbirliği yapacak

Türkiye ile Almanya yapay zekâ alanında işbirliği yapacak

-

- Reklam -

Almanya’nın Berlin kentinde tertiplenen Almanya-Türkiye Yapay Zeka Konferasında iki ülkenin yapay zeka üzerindeki araştırmalarında bakanlık seviyesinde yoğun bir işbirliğine gidileceği belirlendi.

BERLİN- Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla düzenlenen Almanya-Türkiye Yapay Zeka Konferası’nda konuşan Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, iki ülkenin yapay zeka alanında yoğun bir işbirliğine gideceğini söyledi. Görüşmeler sonucunda Türkiye ve Almanya yapay zeka alanında işbirliğini geliştirmeyi hedefleyecek. Bakan Altmaier, yapay zeka alandaki işbirliğinin makina sanayisi, elektroteknik ve lojistik sektörlerini kapsayacağını kaydetti.

Altmaier, yapay zekanın mevcut çalışma yöntemlerini kökten değiştireceğini belirterek, şimdiden katma değer sağlamaya başladığını kaydetti. Ekonomideki dijital dönüşüm için uluslararası işbirliklerinin önemine vurgu yapan Altmaier, bu bağlamda Alman hükümetinin üç milyar Euro araştırma ve geliştirme bütçesi ayırdığını söyledi.

Yapay zekanın sürücüsüz otomobiller veya endüstride kullanıldığını ifade eden Alman bakan, “Kullanım alanlarıyla ilgili büyük potansiyeller mevcut. Ancak uluslararası rekabet büyük” diye konuştu. Altmaier, bu bağlamda Avrupa’da bir veri tabanı oluşturulması için girişim başlatacağını da sözlerine ekledi. Almanya-Türkiye Yapay Zeka Konferansı için Berlin’de bulunan Bakan Varank, söz konusu görüşmede, önemli tarihi geçmişe sahip Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin en üst seviyeye taşınması için gayret gösterdiklerini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı arasında önemli bir iletişim kanalı oluşturulduğunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, Almanya-Türkiye Yapay Zeka Konferansı’na ev sahipliği yaptıkları için Altmaier’e teşekkürlerini iletti.  Türkiye ile Almanya arasında yakın ekonomik ilişkilerin bulunduğuna işaret eden Bakan Varank, “Artık bu ilişkiler daha farklı bir düzeye çıkacak” dedi. TÜBİTAK bünyesinde bir Yapay Zeka Enstitüsü oluşturmak istediklerini belirten Varank, “Bu kurum, yapay zeka alanında çekirdek teknolojiler geliştirecek, akademide üretilen bilimsel çıktıları, kamu ve özel sektörün hizmetine sunarak bir köprü vazifesi görecek” diye konuştu.

Dijital teknolojileri geliştiren firmaların, Ar-Ge ve yenilikçi faaliyetlerine destek olarak bu alandaki yatırımların sayısını arttırdıklarını ifade eden Bakan Varank ayrıca Bilim İnsanı Destek Programları ile yapay zeka ve ilgili alanlarda burslar verdiklerini kaydetti. Almanya ile işbirliğinin önemine de vurgu yapan Mustafa Varank, bu bağlamda Alman Yapay Zeka Araştırmaları Merkezi, Federal Yapay Zeka Derneği ve Almanya’da yapay zeka konusunda uzmanlığı olan üniversitelerle iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

İki bakan arasında yapılan istişare sonucunda Türk-Alman Yapay Zeka Konferansı’nın ikincisinin gelecek yıl Ankara’da gerçekleştirilmesine karar verildi.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi


Resim Kaynak: https://www.sanayi.gov.tr/news.aspx?lang=tr&haberId=e0330631-122f-4c54-b900-cd347854b9bc

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA