Ana Sayfa Almanya Almanya'da Temmuz 2019 enflasyon oranı % 1,7 oldu

Almanya’da Temmuz 2019 enflasyon oranı % 1,7 oldu

-

- Reklam -

MÜNİH- Kısa adı Destatis olan Almanya Federal İstatistik Ofisi, Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) son üç aya ait enflasyon oranlarını açıkladı. Destatis’in verilerine göre, ülkede TÜFE, Temmuz ayında 2018’in aynı dönemine kıyasla % 1,7 artış kaydedildi. Ülkede yıllık enflasyonun, Avrupa merkez Bankası’nın tüm Euro Bölgesi için hedeflediği % 2’e yaklaşması dikkati çekti.

Aynı oranlar, geçtiğimiz Haziran ayında 2018’in aynı ayına göre % 1,6 ve Mayıs ayında da % 1,4 artış göstermişti. Almanya’da enflasyon, aylık bazda ise % 0,5 artış kaydetti. Nihai veriler, daha önce yayımlanan öncü verileri teyit etti.

Almanya Federal İstatistik Ofisi, enerji fiyatlarındaki yükselişin enflasyonun temmuzda artmasına sebep olduğunu kaydetti. Talep ve arza göre farklılık gösteren enerji ürünlerinin fiyatı, 2018’in temmuz ayına göre % 2,4 daha yüksek oldu.

Elektrik fiyatları, geçen yılın aynı ayına göre % 3,8, motor yakıt fiyatları % 0,2 ve doğal gaz fiyatları % 4,4 arttı. Enerji fiyatları hariç tutulduğunda, Almanya’da geçen ay yıllık enflasyon % 1,5 oldu. Almanya’da, AB uyumlu öncü TÜFE, temmuzda aylık bazda % 0,4 ve yıllık bazda % 1,1 yükseldi. Ülkede gıda fiyatları, geçen yılın temmuz ayına kıyasla % 2,1’lik artış gösterdi. Sebze fiyatlarının % 11 ve balık ürünlerinin % 3,6 artması dikkati çekti. Meyve fiyatlarında % 4,5’lük düşüş görüldü.

Hizmetlere yönelik maliyetlerde % 1,5, brüt kira ücretlerinde % 1,4 artış görülürken, okul öncesi eğitim hizmetlerinin fiyatlarında % 12,5 azalış oldu.

Uzmanlar, ticaret ihtilafları ve daha zayıf bir küresel ekonominin ihracata bağlı Alman ekonomisini etkilemeye devam ettiğini belirterek, enflasyonun doğru zamanda düşük kaldığını ve ekonominin büyümesinin güçlü iç talebe bağlı olduğunu ifade ediyor.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

Resim Kaynak:

https://de.statista.com/statistik/daten/studie/1045/umfrage/inflationsrate-in-deutschland-veraenderung-des-verbraucherpreisindexes-zum-vorjahresmonat/

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA