Ana Sayfa Almanya Aracıyla Türkiye'ye Giden Gurbetçinin Dikkatine

Aracıyla Türkiye’ye Giden Gurbetçinin Dikkatine

-

- Reklam -

MÜNİH- İzin sezonunda arabayla Türkiye’ye giden çok sayıda gurbetçi, güzergah üzerinde bulunan ülkelerde sigara, içki, para ve altın gibi gümrüğe tabii unsurlar nedeniyle yüzlerce Euro ceza ödemek zorunda kalıyor. Konuyla ilgili Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği’nin internet sitesinde verilen bilgilerde, “Bulgar makamları sadece 2 paket (40 adet) (2 karton değil) sigara girişine müsaade etmektedir. Aksi takdirde vatandaşlarımıza para cezası uygulanmaktadır” denildi.

Vatandaşların takı olarak üzerinde bulundurdukları ziynet eşyaları dâhil aşağıda belirtilen miktarda altın, platin, gümüş ile diğer değerli taş ve madenlerin Bulgaristan’a giriş ve çıkışta gümrüklerde “yazılı” olarak beyan edilmesinin gerekli olduğunu hatırlatan Büyükelçilik, bu miktarların şu şekilde olduğunu duyurdu:

* 37 gramın üzerindeki işlenmiş/işlenmemiş madeni para olarak altın ve platin,

* Vatandaşlarımızın takı olarak üzerlerinde bulundurdukları dâhil, 60 gramın üzerindeki altın ve platin alaşımlı aksesuarlar,

* 300 gramın üzerindeki işlenmemiş/yarı işlenmiş veya gümüş oranı fark etmeksizin madeni para şeklindeki gümüş alaşımlı takı ve aksesuarlar,

* Yukarıda sayılan mücevherat arasında yer almayan diğer değerli taş ve madenler.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği’nin internet sitesinde silah, cephane, zehirli maddeler, tesirli maddeler, patlayıcı maddeler, uyuşturucu maddeler, psikotrop maddeler, koruma altında bulunan bitki ve hayvan türleri, sanat eserleri ve antika değeri bulunan her türlü eşya ile bu tür madeni ve kâğıt paraların Bulgaristan’a sokulmasının yasak olduğu belirtildi.

Bulgaristan gümrük makamları tarafından ceza protokolü düzenlenerek el konulan eşyalarla (altın para, altın takılar ve nakit para) ilgili olarak vatandaşlarımız, üç gün içinde itiraz etme hakkına sahip olup, arzu ettikleri takdirde, Bulgaristan’da, ücret mukabili, bir avukat tutarak dava açmaları mümkün olduğu ifade edilirken, bugüne kadar vatandaşlarımızın lehine sonuçlanan bir dava bulunmadığı da belirtildi. Bu nedenle vatandaşlarımızın, Bulgaristan’a girişte ve çıkışta, özellikle beyana tabi eşya ile ilgili olarak, son derece dikkatli davranmaları gerektiği de vurgulandı.

Gümrüklerde yolcu beraberinde vergisiz olarak Bulgaristan’a sokulabilecek mallar aşağıda sunulmuştur.

* %22 ve üzeri alkollü içecek 1 litre veya 2 litre şarap,

* Bulgar makamları sadece 2 paket (40 adet) (2 karton değil) sigara girişine müsaade etmektedir. Aksi takdirde vatandaşlarımıza para cezası uygulanmaktadır.

* 500 gr kahve veya kahve özü, 100 gr çay veya 40 gr çay özü

* 50 gr parfüm ve 250 gr eau de toilette

* Tedavi amaçlı ilaçlar gümrüksüz olarak geçirebilmektedir.

Yukarıda kayıtlı miktarların üzerindeki mallar, gümrük vergisine tabidir. Söz konusu miktarların üzerindeki malların Bulgaristan’dan transit geçirilebilmesi için Bulgar makamlarına müracaat edilerek izin alınması gerekmektedir.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA