Ana Sayfa Eğitim CDU’lu vekilden Almanya'da ilkokul için Almanca şartı

CDU’lu vekilden Almanya’da ilkokul için Almanca şartı

-

- Reklam -
- Reklam -

Almanya’da ilkokula gidebilmek için Almanca bilmenin ön koşul haline getirilmesini CDU’lu milletvekili Carsten Linnemann’a tepki yağıyor. Linnemann’a Almanya’daki farklı STK ve derneklerden sert eleştiriler geldi.

MÜNİH – Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) federal meclis grubu başkan yardımcısı Carsten Linnemann, Almanca’yı yeterince bilmeyen çocukların ilkokula alınmaması gerektiğini söyledi. Yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada Linnemann, “Açık konuşmak gerekirse, çok az Almanca konuşan ve anlayan bir çocuğun ilkokulda yeri yoktur” ifadesini kullandı.

Linnemann’ın açıklamaları, Almanya genelinde birçok kişi ve derneğin tepkisini çekti. Alman Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) yönetim kurulu başkanı Ilka Hoffmann, CDU’lu vekilin önerisinin, ebeveynler çocuklarını anaokuluna göndermekle yükümlü kılınsalar dahi mantıklı olmadığını dile getirdi. Hoffmann, çocukların öğrenme sürecinin en iyi biçimde ilkokulda gerçekleştiğini ifade etti. İlkokullar Derneği Başkanı Maresi Lassek de Linnemann’ın önerisini eleştirdi. Lassek, okulların farklı dil seviyelerine sahip çocukları kabul etmeye hazır olduğunu kaydetti.

CDU’lu Linnemann’ın önerisini sert bir dille eleştir de Kısa adı TGD olan Almanya Türk Toplumundan geldi. TGD Genel Başkanı Gökay Sofuoğlu, “Peki bu çocuk Almanca’yı nereden öğrenecek? Geleceğiyle ilgili planlarını nerede yapacak. Yaz aylarında buna benzer saçma konular maalesef gündeme getiriliyor. Ama CDU’lu siyasetçi şunu bilmeli ki, şu anda aşırı sağ siyasetçilerin söylemleriyle artık oy toplanamıyor. Ve aşırı sağ siyasetçilerin söylemleriyle sadece onların meşrulaştırılması, onların gündemde tutulması ve onların daha güçlenmesi sağlanıyor” diye konuştu.

Yeşiller ve Sol Parti’den de Linnemann’ın önerisine sert tepkiler geldi. Yeşiller, söz konusu öneriyi “yabancılar sınıfı” olan 1980’li yıllara bir dönüş olarak nitelendirdi.

 

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Arif Taşdelen’den Bavyera İçişleri Bakanına mektup

Bavyera Milletvekili, Bavyera üstün Hizmet madalyalı SPD’li Arif TaşdelenRegensburg’da Turkuaz camii’ne yapılan saldırı sonrası Bavyera İçişleri BakanıJoachim Hermann’a bir mektup yazarak kendisi...

Göç hikayesini anlattı