Ana Sayfa Eğitim Türkiye'den Almanya'da eğitim görmek için talepler artıyor

Türkiye’den Almanya’da eğitim görmek için talepler artıyor

-

- Reklam -

Almanya Avrupa’da yabancı öğrencilerin tercih ettiği ilk ülke konumuna yükseldi. Alman üniversitelerinde okuyan yabancı uyruklular arasında Çinliler başı çekerken Türkiye’den Almanya’ya eğitim görmek için gelenlerin sayısında artış yaşanıyor. Bu artış özellikle Bavyera Eyaletindeki üniversitelerde gözleniyor.

MÜNİH- Almanya sahip olduğu kuvvetli yüksekokul sistemi ile üniversite eğitimi için tercih edilen ülkeler sıralamasında zirveye doğru tırmanıyor. Bu artış özellikle aralarında Münih Teknik Üniversitesi, Erlangen Üniversitesi, Augsburg ve Nürnberg Üniversiteleri olmak üzere Bavyera Eyaletindeki üniversitelerde kuvvetle gözleniyor. Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) ile Alman Üniversite ve Bilim Araştırma Merkezi’nin (DZHW) ortaklaşa yaptıkları bir araştırmaya göre Almanya’da 2016’da 252 bin olan yabancı öğrenci sayısı 2017-2018 yılı eğitim döneminde 282 bine yükseldi. Alman üniversitelerindeki yabancı bilim insanlarının sayısının da son on yılda neredeyse iki katına çıktığı belirtiliyor.

Almanya’ya okumaya gelen yabancı uyruklu öğrencilerde Çinliler başı çekiyor. 2018’de 37 bin Çinli öğrenci Alman üniversitelerinde okudu. Çin’in ardından Hindistan, Avusturya, Rusya, İtalya ve Suriye’den gelen öğrenciler de sırasıyla Almanya’yı en çok tercih edenler. Türkiye’den gelen öğrenciler Suriye’nin ardından yedinci sırada yer alıyor.

Almanya’da üniversite öğrenimi gören Türk öğrencilerin sayısında 2018 yılında 2017’ye göre % 10’luk artış kaydedildi. 2018 yılında Alman üniversitelerinde Türkiye’den 7 bin 633 öğrencinin öğrenim gördüğü bildirildi. Bu sayı 2017’de 6 bin 953, 2010 yılında ise 6 bin 635 olarak kaydedilmişti.

Araştırmada neden Almanya’nın eğitim için sevilen ülkeler arasında olduğu sorusuna 2016’da yapılan araştırma ile yanıt veriliyor. Kendisine soru yöneltilen öğrencilerin dörtte üçü yükseköğretim kalitesi nedeniyle Almanya’yı tercih ettiğini söylüyor. Öğrencilerin % 80’inden fazlası Almanya’yı yükseköğrenim için yakınlarına ve arkadaşlarına tavsiye edebileceklerini dile getiriyor. Araştırmada Almanya’daki düşük öğrenim masraflarının da tercihte etkili olduğuna dikkat çekiliyor.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA