Ana Sayfa Almanya Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına doğum yardımı

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına doğum yardımı

-

MÜNİH- Türkiye’nin hem içinde hem de yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine çocuk dünyaya geldiği için devlet tarafından doğum yardımı veriyor. Bu yardımı almak için anne, baba veya her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekiyor.

Doğum yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için veriliyor. Bu tarihten önce doğan çocuklar için yardım ön görülmüyor. Ancak ödeme miktarına yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılıyor.

Yurtdışında yaşayanların başvuruları yaşadıkları ülkedeki Türk Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınmaktadır. Yurtdışında yaşayanların Türkiye’de bulunmaları halinde ise herhangi bir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvurmaları da mümkün olabilmektedir.

Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için ise 600 TL tutarında bir defaya mahsus doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Doğan her çocuk için bir defa verilecek olan doğum yardımı parası annenin adına PTT’ye yatırılmakta ve anne Türkiye’de postaneye gittiğinde kimliğini göstererek parayı çekebilmektedir. Müracaat tarihinden sonra 1 yıl içinde doğum yardımının Türkiye’de belirtilen il postanesinden alınması gerekmektedir. Bu para direk annenin adı ve soyadı üzerine yatmakta ve sadece anne çekebilmektedir.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA