Ana Sayfa Almanya Gurbetçi çocuklar için vatandaşlık çalışması

Gurbetçi çocuklar için vatandaşlık çalışması

-

- Reklam -

NÜRNBERG -Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından yasa gereği Türk vatandaşı olmayan anne babadan doğan çocuklara vatandaşlık imkânı sunulmuyor. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na gurbetçilerden gelen birçok talep üzerine, bu durumda olan ve vatandaşlığa geçmek isteyenler için Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından çalışma başlatıldı.

Bakanlık, vatandaşlık verilmesinin yasal alt yapılarını değerlendirilmeye alınırken, söz konusu düzenlemenin TBMM tarafından yapılması gerektiği de belirtildi. Önümüzdeki Ekim ayı başında TBMM’nin yasama faaliyetlerine başlamasının ardından konunun gündeme getirilmesi de bekleniyor.

Türk vatandaşlığı, mevcut yasa ve yönetmeliklere göre doğumla veya soy bağı esasına göre kazanılabiliyor. Çeşitli yatırım, gayrimenkul alımları ile de vatandaşlık veriliyor. Vatandaşlık için “Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan doğmak” şartı bulunuyor.

Kanunlara göre Türkiye’ye sanayi tesisleri getiren veya bilimsel, ekonomik olağanüstü hizmeti geçen ya da geçeceği düşünülen ve ilgili bakanlıklarca haklarında gerekçeli teklifte bulunulan kişilere de vatandaşlık verilebiliyor.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA