Ana Sayfa Almanya Yeni Torba Yasa Gurbetçiyi Sevindirecek

Yeni Torba Yasa Gurbetçiyi Sevindirecek

-

Torba Yasa Düzenlemesi Gurbetçiyi Rahatlatacak

Gurbette yaşayan Türk vatandaşının yaşadıkları ülkelerde ve Türkiye’deki işlemlerini kolaylıkla tamamlayabilmesi için önem arz eden bir yasal düzenleme yürürlüğe girdi. Almanya ve Avrupa ağırlıkta olmak üzere yurt dışında yaşayan vatandaşların eğitimden ulaşıma, hukuktan ekonomiye, sosyal alanlardan ticarete pek çok alanda yasal işlemlerini daha kolay ve rahat tamamlayabilmesi için son dönemde yapılan bazı mevzuat değişikliklerini ve sunulan hizmetleri haberde derledik.

Yapılan düzenlemeler arasında yurt dışında yaşayan vatandaşlara, konsolosluklar aracılığıyla verilen noter hizmetleri de yer alıyor. Vatandaşların bu hizmete erişimi, kurumlar arasında gerekli irtibatın sağlanmasının ardından kolaylaştı. Daha önce vatandaşlar, yurt dışında işleme konulan noter belgelerini postayla Türkiye’ye göndermek zorunda kalıyordu. Yeni düzenlemenin ardından, süre ve hak kayıplarına yol açan bu uygulamaya son verildi. Böylece vatandaşların yurt dışında yaptığı noter işlemlerine dair belgelerin, Türkiye’de derhal kullanmasına da imkan sağlandı.

Taşıt Ön Beyan Uygulaması hayata geçti

Gurbetçilerin Türkiye’ye giriş ve çıkışlarında gümrük kapılarındaki işlemlerini daha hızlı yapabilmeleri için çeşitli düzenlemeler yapıldı. Taşıt Ön Beyan Uygulaması adı verilen ve Ticaret Bakanlığı tarafından hizmete konulan uygulama ile yabancı plakalı özel araçlarıyla Türkiye’ye giriş yapacak yolcular, gümrük kayıt işlemlerini artık daha kolay ve hızlı tamamlayacak. Uygulamadan istifade etmek isteyen vatandaşların, seyahat tarihinden iki hafta önce Ticaret Bakanlığının internet sayfasındaki ‘E-İşlemler’ menüsünden araçlarının kaydını yaptırması yeterli oluyor. Eğer araç sahibi araçta yoksa vekâletle aracı getirenin pasaport bilgilerinin sisteme girilmesi gerekiyor.

Şirket araçları Türkiye’de 90 gün kalacak

Yürürlüğe giren yasal düzenleme ayrıca yurt dışında yaşayanların Türkiye’ye götürdüğü ve şirket adına kayıtlı araçlara verilen azami 30 günlük süre de uzatıldı. Buna göre daha önce 30 gün olan süre 90 güne uzatıldı. Yeni düzenleme ile şirket adına kayıtlı araçların, Türkiye’den başkası tarafından çıkartılmasında kolaylaştırıldı.  Yürürlüğe giren yasal düzenleme ile bir kolaylık da vatandaşlık işlemlerinde yapıldı. Düzenleme ile elçilik, konsolosluk veya noterlerde onaylatılmış bir vekâletname ile gümrük idaresine başvurması yeterli olacak. 

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA