Ana Sayfa Kültür Sanat Münih’te düzenlenen toplantıda Bavyera ‘Bilim ve Sanat Bakanı Bernd Sibler’ Türk kökenli...

Münih’te düzenlenen toplantıda Bavyera ‘Bilim ve Sanat Bakanı Bernd Sibler’ Türk kökenli Akademisyenler ve Sanatçılarla buluştu.

-

Münih’te düzenlenen toplantıda Bavyera ‘Bilim ve Sanat Bakanı Bernd Sibler’ Türk kökenli Akademisyenler ve Sanatçılarla buluştu. Münih,211.2019 – Münih Türk Medya Grubunun ”TÜDEK” işbirliğiyle gerçekleştirdiği, ” Türk kökenli akademisyenler ve sanatçıların” Bavyera Bilim ve Sanattan sorumlu Devlet Bakanı Bernd Sibler’i biraraya getirdiği ve Goethe Otelde ki tanışma toplantısı, Türk bestecilerin klasik batı müziği tarzı eserlerinin seslendirilmesi eşliğinde yapıldı. Türkiye kökenli Üniversite Profesörleri, akademisyenler, doktor tabipler, müzisyenler, ressam ve yazarların katıldıkları toplantıda, Bakan Sibler yaptığı konuşmada Türkiyenin 1930 lu yıllarda çok sayıda rejimden kaçan bilim adamını kabul ettiğini bunlar arasında olan Münih’li Tıp Profesörü Erich Frank’ın hatırasını yaşatan ve adını taşıyan, başkanlığını Münih Üniversitesi Tıp profesörü Fuat Oduncunun yaptığı, Münih ve İstanbul Tıp Fakülteleri arasında bilim alanında işbirliğini geliştirme amaçlı ‘Erich Frank Derneğinin ‘çalışmasını örnek gösterdi 1960 anlaşmasıyla başlayan misafir işçi gelişinin ” Alman Mucizesi” adıyla anılan ekonomik kalkınmada payı olduğunu söyleyen Bakan Sibler, bunları çocuk ve torunlarının günümüzde bilim ve sanat alanlarında yetişmiş bireyler olarak, Bavyera Üniversitelerinde okuyan 4700 öğrencisiyle Bavyera yı zenginleştirdiğini vurgularken, butün toplantıların bilim ve kültür alanlarında iki ülkenin yakınlaşmasına katkıda bulunacağını belirtti. T.C Münih Başkonsolosu Mehmet Günay, ressam kimliğiyle de katıldığı toplantıda, Türk ve Bavyera Diplomatik ilişkileri geçmişinin 18. Asırda resmi belgelere dayanarak başladığını, nazi rejimden kaçan Musevi kökenli Alman bilim ve sanat adamı sığınmacıya ev sahipliği yaptığı gibi günümüzde de ülkesini terketmek zorunda kalan 4 milyon sığınmacıyı barındırmakta olduğuna dikkati çekti ve her iki taraftan etkilenen kültür ve sanat alanlarındaki işbirliği ve yakınlaşmanın insan ve toplumları birleştireceğini savundu. Toplantı, Eğitim ve Kültür Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Çakır, Münih Üniversitesi Tıp Fakültesi eski Dekanı Prof..Dr. Maximilian Reiser, Devlet Sanatçısı Prof.Dr. Jale Yılmabaşar, Tıp Fakültesi Onkoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Fuat Oduncu, Prof. Dr.Kemal Orak, Eyalet eski Emniyet Müdürü Waldemar Kindler, Komisar Pascha kriminal yazar SU, Heykeltraş Leyla Rosenberger, Ressam/Galerist Hamit Cordan,Pera Müzik Grubu yönetmeni Mehmet Yeşilçay, Ahenk Müzik Grubundan Şükrü Akçelik, Türk-Alman Akademisyenler Platformundan Adnan Kastel , Münih Eğitim Akademisinden Levent Karadağ,, müzisyenler Öykü ve şeref Dalyanoğlu, Münih Türk Medya Grubu nun hatılımı ve Piyanist/ bestekar Aylin Aykan ve Viyolonist Prof.Dr. Orhan Ahıskal’ın Adnan Saygun ve Fazıl Say’ın bestelerinden seslendirdikleri bölümler dinletisi ve Goethe Otel’in sunduğu büfe ikramıyla son buldu. Haber :

Orhan Tinengin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
video

Münih’te korona virüs tedbirlerine karşı düzenlenen protestoda arbede çıktı

Münih'te korona virüs tedbirlerine karşı düzenlenen protestoda arbede çıktı Almanya’nın Münih kentinde korona virüs tedbirlerine karşı düzenlenen izinsiz protestoda...