Ana Sayfa Bavyera Bavyera Anayasa Temyiz Mahkemesi kararına, Arif Taşdelen' in yorumu

Bavyera Anayasa Temyiz Mahkemesi kararına, Arif Taşdelen’ in yorumu

-

Bavyera Anayasa Temyiz Mahkemesi kararına Arif Taşdelen’ in yorumu

Bavyera Anayasa Mahkemesinin Uyum Yasasına karşı muhalefetin temyiz başvurusuna verdiği kararını açıklamasına SPD Milletvekili Arif Taşdelen’in yorumu: ”Uyum Yasası altında yapılan yasa uyumu hedeflemiyor”

Münih, 04.12.2019 – 2016 Yılında Bavyera Parlamentosunda muhalefetin karşı çabasına rağmen (CSU ) çoğunluğuyla kabul edilip 2017 de yürürlüğe giren ” Uyum Yasasına” son merci olarak Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunan (SPD ve Yeşiller) SPD Parlamento Grup sözcüsü olan Arif Taşdelen verilen kararla ilgili görüşünü açıkladı.

Anayasa Mahkemesi, ”CSU” (Hristiyan Sosyal Birlik Partisi) hazırladığı Uyum Yasasının aşağıdaki paragraflarının Anayasaya aykırı olduğu kararı verdi.

Madde 11: Leıtkulturu (yönveren kültür) radyo ve tele yayın kurumlarınca aracı olmaları yasal hükümlülük maddesi özgür ifade hürriyetini yaralar.

Taşdelen: ”Mahkeme leitkulturu eleştirmedi . Sadece Radyo ve Televizyonların bunu aracı olarak programlarına alma yükümlülüğünü eleştirdi.”

Madde:13. Değerler düzeniyle ilgili temel kurslara gitme zorunluğu

Madde:14. Mevcut temel düzeni red ile başka düzeni (mesela Şeriat) uygulanması çağrısı yapmak.Mahkeme bu konunun Ceza Yasası kapsamında Federal Organa ait olduğunu belirtmekte .

Halen SPD (Nürnberg) Milletvekili olan Arif Taşdelen sonuç olarak ve kısaca, ” Uyum Yasası ismi altında yapılan yasa uyumu hedeflemiyor, sadece yabancıların bir tehlike teşkil ettiklerini ve bunun nasıl önlenebileceği siyasetini içeriyor. Yabancılar ile Almanların gelecekte uyum içinde yaşayabilmeleri adına hiçbir öneri yok” şeklindeki görüşünü açıkladı.

Haber : Orhan Tinengin

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Nürnberg Yeni camii DİTİB’e geçti

NÜRNBERG’İN şehir merkezi Plärrer Meydanı’ndaki eski adıyla Șaban Hoca Camii ( Yeni Cami ) olanak ta bilinen 400 metrekare büyüklüğünde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB)...

Nürnberg’e bahar geldi