Ana Sayfa Eğitim Bavyera’da öğretmen eksiği alarm veriyor

Bavyera’da öğretmen eksiği alarm veriyor

-

- Reklam -

Son yıllarda Bavyera eyaletinde etkisini arttıran öğretmen eksikliği alarm verme aşamasına geldi. Eyalette aktif çalışmalar yürüten öğretmen dernekleri uzun süredir gündemde olan bu durumdan endişe duyuyor. Dernekler tarafından yapılan anketlere göre Bavyera’daki öğretmen eksikliği önümüzdeki on yılda yoğunlaşacak.

Geçtiğimiz günlerde Berlin’de tertiplenen Eğitim Bakanları Konferansında, 2019 – 2030 yılları arasında öğretmen ihtiyacı ve tedarikini içeren anketin sonuçları masaya yatırıldı. Anket sonuçlarına göre devlet okullarında ve diğer okul türlerinde yılda kaç öğretmene ihtiyaç duyulacağı, bu ihtiyacın ne kadarının yeni mezunlar öğretmenler ile karşılaşabileceği incelendi.

Özellikle liselerde 2025 yılında öğretmen eksiği büyük oranda kendisini gösterecek. Tahminlere göre, Bavyera genelinde yaklaşık 1.700 öğretmen eksiği var. İlköğretim okullarında ise özellikle 2021 yılında öğretmen eksiği yaşanacak. Araştırmaya göre iki sene içerisinde 2.080 ilköğretim okulu öğretmenine ihtiyaç olacak, ancak bu sayının yalnızca 1.270’si yeni mezun öğretmenler tarafından kapatılacak. Bu durum ortaokul ve ortaokul öğretmenleri için de geçerli olacak. Ortaokulda 2020 yılında talebi karşılamak için 1.780 öğretmen işe alınmak zorunda kalacak.

Bavyera Filologları Derneği geçtiğimiz günlerde ülkede eğitim öğretim veren liselerde öğretmen eksikliği olduğu konusunda uyarmıştı. Kasım ayı sonunda Nürnberg’deki genel toplantısında konuşan dernek başkanı Michael Schwägerl “Artık 2025 yılının eğitim programını ayarlamalı ve öngörülen öğretmenleri tedarik etmeliyiz, tedbirlerimiz almalıyız, aksi halde lisede öğretmen yetersizliği ile karşı karşıya kalacağız” şeklinde konuştu. Yapılan araştırmaya göre öğretmen eksiği önümüzdeki on yıl etkisini gösterecek ve 2030 yılına gelindiğinde mevcut durumda değişiklik yaşanacak.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA