Ana Sayfa Avrupa Yurtdışındaki Türk vatandaşları için yeni kolaylıklar geliyor

Yurtdışındaki Türk vatandaşları için yeni kolaylıklar geliyor

-

- Reklam -
- Reklam -

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren önemli düzenlemenin değiştirilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yeni iki kanun teklifi verildi. 

TBMM’de kabul edilen yeni kanun ile yurtdışındaki huzurevi, bakımevi, hastane ve hapishanelerde bulunan Türk vatandaşları için pasaport işlemlerinde büyük kolaylık sağlanacak. Mecliste yapılan yasal düzenleme ile yurtdışında yaşlılık hastalık ya da mahkûmiyet gibi sebeplerle hakkında vesayet kararı verilen kişiler bu karar için Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açmaya gerek kalmadan vasileri ya da velileri aracılığıyla pasaport işlemlerini yapacaklar. Böylece prosedürlere takılmadan kurtulacak olan vatandaşlarımız yaşadıkları ülkedeki sosyal güvenlik, sosyal yardım ve ikamet hakkı gibi en temel haklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmayacaklar.

TBMM’de kabul edilen diğer yeni bir kanun teklifi de çocuk Türk vatandaşlarını kapsıyor. Yeni kanun teklifi ile 5901 sayılı Türk Vatandaşlık Kanununda yer alan “Anne-babası birlikte vatandaşlıktan çıkan çocuklar Türk vatandaşlığını resmen kaybeder” hükmü kaldırılacak. Bununla yurt dışında yaşayan çocukların vatandaşlık hakları korunacak ve vatandaşlık bağı daha güçlü hale getirilecek.

Kritik düzenlemeleri Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, “TBMM’den yurt dışındaki vatandaşlarımızı ilgilendiren 2 kıymetli düzenleme. Hayırlı olsun! YTB olarak kurumlarımız nezdinde son 2 aydır kurduğumuz yoğun mekik görüşmeleri ile kanuni düzenlemelere katkı veriyoruz.’’ mesajıyla Twitter hesabı üzerinden duyurdu.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Nürnberg’de barış sofrası kuruldu

Bu yılki barış ödülü Kenya’lı Malcom Bıdalı’ya verildi Nürnberg kentinin resmiyet kazanmasının 954’nci ve 30 Yıl Savaşlarının bitişinin354'üncü yılında,...

Göç hikayesini anlattı