Ana Sayfa Bavyera Bavyera'daki organ bağışları artıyor

Bavyera’daki organ bağışları artıyor

-

- Reklam -

Almanya’da yıllardır skandallar nedeniyle gündeme gelen organ bağışı oranları Bavyera Eyaletinde son yılda artış gösterdi. Alman Organ Nakli Vakfı’na göre Ocak ayından Kasım ayının sonuna kadar, 2018’deki aynı dönemden altıdan fazla olmak üzere 126 organ bağışçısı vardı. Bavyera Eyalet parlamentosunda federal düzeyde iyileştirmelerin yapıldığı organ bağışının önümüzdeki yıllarda da artış sağlayacağı tahmin ediliyor. Bavyera Sağlık Bakanlığı, bilgi kampanyaları ve öğrenciler için bir sanat yarışması ile organ bağışını desteklemeye devam etmek istiyor.

Münih’teki Alman Basın Ajansında açıklamalarda bulunan Bavyera Eyaleti Sağlık ve Hemşirelik Bakanı Melanie Huml, “Nüfusun büyük bir çoğunluğu organ bağışı konusunda temel olarak olumlu bir intibaya sahip olsa da, Almanların sadece üçte birinin organ bağışı kartı var. Ancak Bavyera’da yaklaşık 1350 kişi hayati bir donör organı bekliyor.

Bu nedenle, daha fazla insanın organ bağış kartını seçmesi önemlidir. Böyle bir kimlik kartı ile herkes beyin ölümünden sonra hangi durumlarda hangi organların hastaya bağışlanması gerektiğini düzenleyebilir. Gelecek haftalarda, organ bağışı ile ilgili yeni bir düzenlemeye Federal Meclis’te oy verilecek.’’ şeklinde konuştu.

Bavyera Eyaleti Sağlık ve Hemşirelik Bakanı Melanie Huml ayrıca konu hakkında gerek Bavyera’da yaşayanların gerekse öğrencilerin bilgilendirilmesi için birtakım çalışmalar başlattıklarını ifade etti. Bakan Huml, organ ve doku bağışı için ortak olarak tasarladığı derginin 10 bin örneğini eyalette hizmet veren 184 hastaneye bir bilgi kampanyası ile dağıtacaklarını, bunun yanında 6-12 sınıflar arasında öğrenim gören öğrenciler için bir sanat yarışması ile organ bağışını desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA