Ana Sayfa Almanya Mavi Kart sahiplerine yeni kolaylıklar 

Mavi Kart sahiplerine yeni kolaylıklar 

-

- Reklam -
- Reklam -

Türk vatandaşlığından çıkan kişiler için verilen “Mavi Kart“ sayesinde yurtdışında yaşayanlar bir Türk vatandaşı gibi TC kimlik numarasına sahip oluyor ve birçok haktan faydalanabiliyor.
Türkiye’deki bazı memur ve çalışanların bilgisizliği ve Mavi Kartı tanımaması nedeniyle kart sahipleri için işlemler zaman zaman yapılamıyordu. Geçmişte sayısız gurbetçi bankada herhangi bir işlem yaptırmak istediğinde veya cep telefonu hattı açtırmak istediğinde sorunlar yaşadı.

Ancak TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar At Komisyonu ve Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleriyle artık bu sorun ortadan kaldırıldı.
Türkiye’nin dış temsilcilikleri kullandıkları sosyal medya hesabından bilgilendirme paylaşımı yaparak “Artık Mavi Kart sahibi vatandaşlarımız bankalarda hesap açtırma, GSM hattı ve internet abonelikleri gibi hizmet alımlarında sorun yaşamayacaklar.

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu ve Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleriyle Mavi Kart’ın ilgili kurumlarca resmi kimlik olarak dikkate alınması gerektiğinin altı bir defa daha çizilmiştir“ denildi.

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya kısa süre önce bir açıklama yaparak, bu tür sorunların yakında ortadan kalkacağını müjdelemişti. AK İstanbul Milletvekili Sırakaya, Mavi Kart yönergesi ile MERNİS veri tabanında kayıtlı, doğumla Türk vatandaşı olup, vatandaşlıktan çıkan kişilerin TC kimlik numarası değiştirilmeden “Mavi Kartlılar Kütüğüne kaydedilmesi ve buraya kaydedilen Mavi Kart’ların resmi kimlik kartı olarak kullanılabilmesinin önünü açtıklarını dile getirdi.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Münih Sağlık ve Estetik Fuarında Türkiye’de sunulan imkanlar tanıtıldı

İlk kez düzenlenen Münih Sağlık ve Estetik Fuarında Türkiye'de sunulan imkanlar tanıtıldı. Sağlık fuarında Türkiye'de faaliyette olan sağlık merkezlerinden 60 katılımcı kuruluştan...