Ana Sayfa Almanya Almanya Sağlık Bakanlığından 2020 de yenilikler

Almanya Sağlık Bakanlığından 2020 de yenilikler

-

- Reklam -

İlk günlerini geride bıraktığımız 2020 yılında Almanya’da sadece eczanelerde değil tüm sağlık sisteminde yenilikler ve düzenlemeler olacak. Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın (CDU) yapılan değişiklikler hakkında bilgiler verdi. Bakan Spahn’ın yaptığı açıklamalarda sağlıkla ilgili cep telefonu uygulamalarından, sağlık sigortası primlerine, kızamık aşısından doktor randevularındaki yeniliklere kadar birçok konuda yeni düzenlemeler de olacak.

Bavyera TV olarak Almanya Sağlık Bakanlığının 2020 için hayata geçireceği yenilikleri sizler için derledik.

Hastane ve Doktor Randevuları

Randevu Servisi ve Bakımı Yasası (TSVG) ile Alman Sağlık Bakanlığı, hastaların tıbbi randevu almasını kolaylaştıracak birkaç yeni düzenlemeyi hayata geçirecek. Bu düzenleme ile yeni yıl itibarıyla, yasal sağlık sigortası şirketlerinin randevu hizmet ofislerinin hizmetleri genişletilecek. Almanya çapında tek düzen olmak suretiyle 116 ve 117 numaralı telefonla doktorlar ve psikoterapistler ile randevu ayarlamak mümkün olacak. Randevu için maksimum bekleme süresi dört hafta olacak.

Kızamık Aşısı Mecburiyeti

Almanya Federal Hükümetinin geçtiğimiz günlerde Kızamık Koruma Yasasını kabul etmesinden sonra kızamık aşılama yükümlülüğü 1 Mart 2020’den itibaren yürürlüğe girecek. Bu yasayla ebeveynler için kreşe veya okula gitmeden önce çocuklarının kızamığa karşı aşılandığını kanıtlama zorunluluğu getirildi. Bu zorunluluk bir yaşından büyük çocuklar için geçerli olacak. Çocuk hali hazırda bir kreş veya okula devam ediyorsa, ebeveynlerin aşı kanıtı 31 Temmuz 2021 tarihine kadar sağlamaları gerekecek. Yasa ayrıca para cezaları hakkında bir yönetmelik de içeriyor: Ebeveynler çocuklarına aşı yaptırmazlarsa, 2500 Euroya kadar para cezası ile karşılaşabilecek.

Genel ve Merkezi Hemşirelik Eğitimi esas alınacak

Almanya Federal Hükümetinin yakın zamanda sağlık sektöründe birkaç eğitim reformu gerçekleştirdi. Bu reformlara göre, 2020’den itibaren yaşlılar, hastalar ve çocuklar için hemşirelik eğitimi, genel ve merkezi bir hemşirelik eğitimi ile birleştirilecek. Önceki hemşirelik eğitimi artık geçerli olmayacak. Tüm eğitimler tanımlanan merkezi ve genel hemşirelik eğitimi sürecinde alınacak.

Ebeler Reformu Yasası ile Lisans Diploması şart koşulacak

Ebelik reformu yasasıyla, ebelik eğitiminde düzenlemeye gidilecek ve büyük ölçüde akademize edilecek. Bu reform aynı zamanda ebelerin meslekler arası işbirliğini de güçlendirecek. Federal hükümet tarafından çıkarılan kanunla AB yönergesindeki hükümler uygulamaya koyulacak. Böylelikle gelecekte, tüm ebeler düzenli olarak eğitilecek ve uygulama kısmı da geniş tutulacak. Eğitim en az altı, en çok sekiz yarıyıl sürerek lisans derecesinde diploma verilecek.

Hemşirelerin çalışma koşulları iyileştirilecek

Hastanedeki hemşirelerin personel ve çalışma koşullarını daha da iyileştirmek, bunun yanında hasta bakım kalitesini arttırmak için 2020’den itibaren kalp cerrahisi, nöroloji, nörolojik inme üniteleri ve erken nörolojik rehabilitasyon alanlarına asgari hemşirelik personeli sınırları getirilecek.

Rahim Ağzı Kanserinin erken teşhisi imkânları artacak

Ocak 2020 itibariyle, 20 yaşın üzerindeki kadınlar, serviks kanseri (rahim ağzı kanseri) için erken teşhis hizmetleri alma hakkına sahip olacak. Gelecekte, yaşa bağlı olarak İnsan Papilloma virüsü (HPV) için de test edilecek yeni yapılandırılmış bir taramaya katılım mümkün olabilecek.

Öğrenci sağlık sigortasında sömester sınırı kalktı

Öğrenciler için sağlık sigorta katkıları belirlenirken tanımlanan üst sınır yarıyıl limiti kaldırıldı. Bu yenilik, zorunlu sigortalı öğrencilerin okuduğu dönem sayısına bakılmaksızın Ocak 2020’den itibaren öğrenci sağlık sigortası sistemi (KVdS) tarafından karşılanacağı anlamına geliyor. Daha önce zorunlu sigorta öğrencinin 14. dönemin tamamlanmasıyla sona eriyordu. Artık bu dönem sınırı geçerli olmayacak. Her ne kadar sömester sınırı kaldırılsa da, sigorta yükümlülüğü 30 yaş ile sınırlı kalacak ve öğrenci 30 yaşını doldurduktan sonra, sağlık sigortası primleri de değişecek. Yeni yılda öğrenciler için sigorta primi BAföG reformu gereği 1 Ağustos 2020 itibariyle aylık 76,85 Euro’ya yükselecek.

Emeklilerin katkı payında düzenleme yapılacak

Şirket emeklilik primi (Betriebsrenten) değeri küçük olan emekliler, 2020 yılından itibaren sağlık sigortası primlerinden muaf tutulacak. Gelecekte 159,25 Euroluk bir ödenek uygulanacak. Şirket emeklileri için ancak bu miktardan katkı primi ödenecek.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA