Ana Sayfa Bavyera Bavyera Egitim ve Kültür Bakanı Prof. Dr. Piazolo Türk medyası ve Dernek...

Bavyera Egitim ve Kültür Bakanı Prof. Dr. Piazolo Türk medyası ve Dernek temsilcileriyle buluştu

-

- Reklam -

Eğitim ve Kültür sorumlusu Devlet Bakanı Prof. Michael Piazolo Türk basını ve Dernek temsilcileriyle buluşmasında Türk kökenli öğrencilerle ilgili soru ve önerileri değerlendirdi.

Münih, 16.01.2020 (OT) – Münih Türk Medyasının TÜDEK ( Türk Dernekleri Koordinasyon Kurulu) işbirliğiyle Goethe Otelde , Bavyera Eğitim ve Kültür Bakanı Prof.Dr. Michael Piazolo ile düzenlediği toplantıda, Bavyera ilk/orta eğitim sistemi ve sistemde yer alan Türkçe ve İslam dersleri konuları soru ve cevap şeklinde görüşüldü.

Münih Basın Duayeni Orhan Tinengin moderatörlüğündeki toplantıda ” Merhaba” diyerek katılımcıları selamlayan Bakan Piazolo, heterojen yapımdaki toplumda Bavyera okul eğitim sistemi içindeki öğretmenler, Türkçe ve İslam dersleri gibi konuların bakanlığın önemle üzerinde durduğunu belirtirken Bavyera’ daki 6000 okulda özellikle ilk sınıflar öğretmen açığına dikkati çekerken İslam derslerinin model uygulamasının olumlu sonuçlanması ve yasalaşması sonrasında iyi eğitilmiş öğretmen tarafından seçme zorunlu ahlak/din dersi olarak müfredatta yer alabileceğini ve öğretmenlerle buna göre uzun iş anlaşması yapılabileceğini söyledi.

Türkçe anadil öğretiiminin ana okullardan itibaren başlatılması şeklindeki önerilere karşı bakan, Konsoloslukların finansman desteğiyle verilen ilk okulladaki Türkçe derslerinin 11-12 sınıflarda Bavera’da eğitim almış ve bakanlık öğretmenleri tarafından verildiğini belirtirken , toplumun dinamik yapısını yansıtan sınıflardaki Alman kökenli olmayan öğrenciler için farklı ülke dillerinin müfredata alınması gerçekçi olmaz yorumunu yaptı.

Eğitim sistemindeki şans eşitliği hedefine ulaşmanın belki tam gün öğretimle yakalanabileceği düşüncesine rağmen Bakan Piazolo, sosyal yapı olarak mutlak adil şans eşitliğini gerçekçi görmediği şeklinde konuştu.

Toplantıya Türk medyası dışında, Türk öğrenci ve velilerle ilgili dernek temsilcileri, Türkçe dili ve İslam dersleri öğretmenleriyle, eğitimle ilgili Akademisyen ve profesörler katıldılar.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA