Ana Sayfa Türkiye T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün ad ve soyadı...

T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün ad ve soyadı değişikliğine ilişkin genelgesi

-

- Reklam -

T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün ad ve soyadı değişikliğine ilişkin genelgesi çerçevesinde;

– Ad ve soyadı ile sınırlı olmak üzere, doğum tescili sırasında çocuğun ad veya soyadının eksik veya hatalı olarak tescil edilmesi halinde, doğum olayının aile kütüğüne tescil işlemini gerçekleştiren ve doğum dayanak belgesinin bulunduğu temsilciliğimiz tarafından, dayanak belgesine göre çocuğun ad veya soyadının,

– Evli kadınların eşinin soyadı ile birlikte önceki soyadını kullanmasına ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun Ek 3. maddesine yönelik yazılı başvuruda bulunulan temsilciliğimiz tarafından kadının soyadının değiştirilebilmesine yönelik işlemler Büyükelçiliklerimiz ve Başkonsolosluklarımızca yapılabilecektir.

“Kişilerin mevcut isimlerine ikinci/üçüncü isim eklenmesine veya mevcut iki/üç isminden birinin/ikisinin çıkarılmasına, evli kadının evlilik hanesinde sadece bekârlık soyadını kullanmasına, velayeti elinde bulunduran annenin çocuğuna bekârlık soyadını vermesine, medeni hali “dul” olarak koca hanesinde kayıtlı bulunan kadının bu hanede kendisinin ve ergin olmayan çocuklarının soyadını değiştirmesine ve Türk vatandaşlığını kazanan kişilerin ad/soyadıdeğişikliğine yönelik talepleri”;”Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerin Mavi Kartlılar Kütüğündeki ad ve soyadlarının düzeltilmesine ilişkin talepleri” ile “Ölmüş olan kişilerin ad ve/veya soyadında değişiklik yapılmasına ilişkin talepler” ilgili Kanunun kapsamı dışında tutulmuştur.

7196 sayılı Kanun gereğince ad ve/veya soyadı değişikliğine ilişkin müracaatlar 24 Aralık 2022 tarihinde mesai saati bitimine kadar kabul edilecektir. Bu tarihten sonra yapılacak olan müracaatlar ise kabul edilip işleme alınmayacaktır.

Vatandaşlarımıza önemle duyurulur.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA