Ana Sayfa Almanya T.C.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 56. Münih Güvenlik Konferansı değerlendirmesi

T.C.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 56. Münih Güvenlik Konferansı değerlendirmesi

-

Münih,   16 Mart 2020 (OT)- Munih Güvenlik Konferansının bugünkü son gününde Dışişleri Bakanı Mevlut çavuşoğlu Türk basınına Ankara’ya dönüş öncesi değerlendirmede bulundu.
 

Cumhurbaşkanının Pakistan ziyareti sonrası Münih’E gelerek konferansa katıldığını söyleyen Çavuşoğlu, aralarında Devlet ve Hükümet Başkanları da olan 25 ikili görüşme gerçekleştirdiğini, ABD Kongre Üyeleriyle ayrıca ve bazı panellere katıldığını belirtti.

Mart sonunda düzenlemesi planlanan „Antalya Diplomasi Forumunun“ tanıtımı yaptıklarını söyleyen Bakan”, Korona Virüsu sonrası dönen vatandaşlarımızın sağlık durumun yerinde olduğunu Çin’ e destek verebileceğimizi dünkü görüşmesinde Çin heyeti yetkilerine ilettiğini  söyledi.

Uygur Türklerinin durumunun Çin Dışişleri Bakanıyla ele alindığı , Çinden gelen açıklamalarda Uygurların Türk olmadığı görüşünü kabul etmediklerini,  Uluslararası Platformlarda Uygurların  terörist olmadığını ve Çin yasalarına göre eşit vatandaş olarak yaşamaları hakkını desteklerken, bu konuyu Çin’in aleyhine kullananların parçası olmak istemediğimizi vurguladığımızı söyledi.    

Libya konusunda da Berlin Konferansında alınan kararlar aksine farklı görüşlere göre silahlı çatışmalar olduğu ve bu konuda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının denetim altında uygulanması kararının,bugünkü Türkiye,Cezayir,Çin,Mısır,Fransa,Almanya,İtalya,Rusya,Tunus,Birleşik Arap Emirlikleri,İngiltere, ABD ile Birleşik Milletler ve AB üst düzey yetkilileri,Arap Ülkeleri Birliği katilımıyla yapılan toplantıda alındığını söyledi.

Batının kendi içindeki meselelere odaklandığını, demokrasi konusunda da çift standart uygulandığını  kendi değerlerinden uzaklaştığı şeklindeki görüsünü belirtti ve dün Alman basınına da söylediklerinin tekrarı olarak , PKK desteklecileri ve darbe sonrası kaçarak Almanyada yaşayan sorumlularca yaratılan  PKK ve FETÖ komplo teorisiyle ilgili olarak,  vatandaşların gizli istihbarat birimlerince fişlendiğini yalanlarken, iki ülke istihbarat elemanlarının Viyana Anlaşması çerçevesinde ve meşru zeminde şeffaf biçimde hareket ettiklerini belirtti.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
video

Münih’te korona virüs tedbirlerine karşı düzenlenen protestoda arbede çıktı

Münih'te korona virüs tedbirlerine karşı düzenlenen protestoda arbede çıktı Almanya’nın Münih kentinde korona virüs tedbirlerine karşı düzenlenen izinsiz protestoda...