Ana Sayfa Yaşam HANAU SONRASI

HANAU SONRASI

-

- Reklam -
Emrah Elçiboğa

Irkçılık yada terör yurt içinde yurt dışında dünyanın neresinde olursa olsun bitmiyor. Geçen hafta Hanau’da yapılan saldırıda katledilen herkesi anıyor ve yakınlarına sabırlar diliyorum. Bu yapan her kim yada kimlerse, neye ve kime hizmet ediyorsa,düşüncesi her ne ise yerin dibine batsın. Masum insanları öldürmeyi savunan,haklı çıkarmaya çalışan düşünceye de lanet olsun.

Almanya’da giderek artan sağcı eylemler sadece Türklere yönelik değil tüm yabancıları kapsıyor. Ama çoğunluk Türklerden oluştuğu için bizlerin kaybı daha fazla. Irkçılığa ve bu zihniyeti savunan herkese dünyanın neresinde olursa olsun, katledilenlerin mağdur olanların kim olduğuna bakmaksızın karşısında durmaya devam etmeliyiz.

Bunun karşısında hep birlikte olarak karşı duracağız. İtidalli olarak, panik havası yaratmadan,ortalığı ve insanları alevlendirmeden,karşı şiddete başvurmadan ama sesimizi de kısmadan buna itirazımız, isyanımızı söyleyeceğiz.

Kendi insanlarımızı kışkırtarak, onların maneviyatlarını kanırtarak,başkalarına düşman ederek, nefreti ekerek yada körükleyerek, şovenist veya rövanşist olarak değil gerçekten insan olmanın haysiyeti ve de birlikte hareket edebilmenin gurur, gücüyle yapacağız.

Her yerde varlığımızı hissettirerek, sosyal yaşamın içinde olarak,sanatsal üretimlerde bulunarak,çocuklarımıza iyi doğruyu öğütleyerek,başkalarına hatta aynı dili konuşup aynı topraktan geldiklerimize yabancı gibi bakmayarak, şu bu o diye sınıflandırmayarak, utanmadan ezilmeden ezdirmeden birbirimize sahip çıkarak buradaki bu kara bulutları dağıtacağız.

Yeter ki ölümler de bile ayrışmayalım…
Yeter ki birbirimiz üzerinde tepinmekten vazgeçelim..
Yeter ki konuştuğumuz gibi yaşamanın gayretine düşelim…
Bugüne dek aman ne alakası var dediğiniz şeyler hep bunlara bağlı. Sanattan koptuğunuz vakit hayattan da kopuyorsunuz.
Ama tabi herkes kendi bilir…

Siz isterseniz yine gurbette birbirinize el uzatmamaya, köstek olmaya, çekmemeye, birlik olmamaya, destek vermemeye, işinize gelenle iletişim kurmaya,bugün tü kaka dediğinizle yarın sırf çıkarınız olduğu için can ciğer kuzu sarma olmaya,üç kuruşluk menfaat için sahte parlatmalara,yanlı haberler yapmaya,insanların duygularını kışkırtarak kendinize çıkar sağlamaya,her yana mavi boncuk saçmaya, popülizm peşinde koşmaya, görmezden gelmemeye, kendi kimliğinizi koruyarak dünya vatandaşı olmak için değil geri kalmış bedevi olmanın peşinden gitmeye, kalleşçe birbirine hainlik etmeye, dolandırmaya, kandırmaya, kendinizden olmayanı mezhebine, dünya görüşüne, partisine,takımına göre ayrıştırmaya, tanımadıklarınızı bile kulaktan dolma hurafeler ve iftiralarla karalamaya, işlerini baltalamaya, ucuz hamaset sözleriyle kendi ülkenizdeki haksızlıkları, zulümleri bilmenize rağmen oradaki düzeni desteklemeye ama yaşadığınız yerde bunun karşıtı olan düşünceye sığınmaya hatta savunmaya devam edin.

İçinizdeki vicdan ve adalet duygusundan kopmadan, gerçekten kenetlenerek,yaşamın her alanında birbirimizi kollayıp sahip çıkarak bu ve benzeri olası saldırılar karşısında dimdik durmalıyız ki bunu yapan alçaklar bir daha cesaret edemesin. Biz bölündükçe bu yapmaya çalışanların ekmeğine yağ sürmüş oluyoruz.
Lütfen bugüne dek yazdıklarıma itibar etmeyenler bu yazdığıma itiraz etmesin.

Hepimizin başı sağ olsun. Eyvallah

Dipnot: Yapmayın efendiler lütfen…
3 5 tık almak uğruna insanların hassasiyetiyle oynayıp, kör milliyetçi duyguları kaşımayın. Haber de değil habercilik de değil yapılanlar. Sadece tribünlere oynamak. Bu saldırıyı sadece Türklere yapılmış gibi lanse etmeyin. İnsanları içten içe kutuplaştırmaya sevk etmeyin.

Eğer haberciyiz diyorsanız kendinize objektif olmak ilk ilkeniz olmalı. İnsanları galeyena getirerek sadece saldırganlarin amacına hizmet ediyorsunuz. Onların istediği tam da bu… Kamplaşalım ve sokakta birbirimize düşmanca bakalım davranalım…
Yapmayın etmeyin…

Emrah Elçiboğa

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA