Ana Sayfa Avrupa 2020 YTB Türkçe Ödülleri Yarışması

2020 YTB Türkçe Ödülleri Yarışması

-

- Reklam -

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkçe yetkinliklerini ile ifade kabiliyetlerini artırmak ve Türk Diasporasına özgü edebiyat alanında yeni açılımları teşvik etmek amacıyla “YTB Türkçe Ödülleri” yarışması düzenliyor. Farklı alanlarda ilan edilecek programla birlikte Türkçe’nin doğru, düzgün ve yaygın olarak kullanılması hususunda bir farkındalık oluşması hedefleniyor.

YTB Türkçe Ödülleri yarışması öykü, şiir, deneme ve kitap desteği olmak üzere 4 ayrı kategori altında düzenlenecek ve her kategori için ayrı bir seçici kurul oluşturulacak. Seçici kurulun esas alacağı değerlendirme kriterleri arasında; Türkçenin doğru ve etkili kullanımı, dil ve imla kurulları, özgünlük ile üslup olacak.  Ayrıca yarışmada yer alacak eserin, Türk Diaspora edebiyat üretimini artırması ve bu türe yönelik yeni açılımlar kazandırması da değerlendirme açısından önem taşıyor. Öykü, şiir ve deneme kategorisinde dereceye giren adaylara, birincilik ödülü olarak 15 bin TL, ikincilik ödülü olarak 10 bin TL, üçüncülük ödülü olarak ise 7.500 TL verilecek. Bunun yanında ise seçilen bir esere 7.500 TL jüri özel ödülü verilecek. Kitap desteği kategorisinde ise ilk 10’a giren eser sahiplerine telif ve basım desteği olarak 20 bin TL’ye kadar destek sağlanacak.

Bununla birlikte tüm kategorilerde ilk 10’a giren yarışmacılara YTB Türk Edebiyatı Kitap Seti hediye edilecek olup YTB Yazarlık Akademisi Programına ücretsiz olarak katılma imkânı sunulacak.

BAŞVURULAR 17 MAYIS 2020 TARİHİNDE SON BULUYOR

YARIŞMA TAKVİMİ:

  • Başvuru Tarihleri:                            25 Şubat 2020- 17 Mayıs 2020
  • Teknik Değerlendirme:                    17 Mayıs -31 Mayıs 2020
  • Seçici Kurul Değerlendirmesi:        1 Haziran – 30 Haziran 2020
  • Kazananların İlanı:                           13 Temmuz 2020
  • Ödül Töreni:                                      Tarih ve yer bilgisi www.ytb.gov.trde ilan edilecektir.

Aşağıda linkten detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

https://www.ytb.gov.tr/guncel/2020-ytb-turkce-odulleri-yarismasi?fbclid=IwAR3yTBPbQCeYcaJXI5uKABvLqPAWsDSv7V_bZ9SFMsCzv7IKOC-GO39Hugk

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA