Ana Sayfa Bavyera ''Bavyera Parlamentosunda'' Uygurlar Basın Toplantısı Düzenledi

”Bavyera Parlamentosunda” Uygurlar Basın Toplantısı Düzenledi

-

- Reklam -

Uygur Halkı ve Çin

Bavyera Parlamentosunda SPD (Sosyal Demokrat Parti) Grubu ve Parlamento 2. Başkanı Markus Rinderspacher davetiyle düzenlenen basın toplantısında, Uygur halkının Çin’de yaşamak zorunda kaldığı ağır şartlar ve buna karşı alınabilecek siyasi ve ekonomik imkanlar konusunda bilgi verildi.

Münih, 06.03.2020 (OT) – Bavyera Parlamentosu ”SPD’ (Sosyal Demokrat Parti) Grubu ve Parlamento 2. Başkanı Markus Rinderspacher inisiyatifiyle Parlamentoda Çin dışında Bavyera’da yaşayan ”1700” Münih kentinde yaklaşık 800 olan Uygur Türkünü temsilen ”Avrupa Uygur Toplumu Başkanı Asgar Can ” ile düzenlenen basın toplantısında, 1949 yılı sonrası Çin hakimiyetindeki vatanlarında özellikle 1982 sonrası uygulanan insanlık dışı asimilasyon siyasetine dikkat çekildi ve buna karşı Almanya ve Avrupa olarak alınabilecek siyasi ve ekonomik tedbirler ortaya kondu.

SPD Grup Başkanı Rinderspacher, Bavyera’daki Uygurların ”koruyucu patronu” olarak Bavyera Parlamentosuna verdikleri ve kabul edilen Önergelerle son 10 yıl içinde Çin’de yaşayan Uygurların insani yaşam şartlarının dramatik şekilde kötüleştiği gerçeğinin kabul edildiğini açıklarken, Çin’in ”dünya düzeni modeline” Avrupa’nın politik ve sosyal modeliyle karşı çıkarak , yaptığı ikili anlaşmalarla Avrupa birlikteliğini bozmasına , ‘insan hakları durumundan suçlanması” kararının geçmiş yıllarda Macaristan ve Yunanistan vetosuyla alınamamış olması misalinde olduğu gibi izin verilmemelidir şeklinde konuştu.

Avrupa’nın ekonomik düzenleme araçlarıyla, Avustralya Düşünce Kurululuşu (ASPI) raporunda belirtilen Çin’deki Müslüman Uygurların ekonomik sömürülmesiyle kazanç sağlayan aralarında Alman BMW. Mercedes ,Siemens,Puma, Adidas, Güneykore,Samsung,, Huwei olan 83 dünya markalarının ” tedarik zincirleri” içinde yer alanların – sosyal, insani ve ekolojik şartları yerine getirdiklerinin kontrolü küresel yasası gereğine işaret eden Rinderspcaher, bu konuda Bavyera Parlamentosuna önerge verildiğini vurguladı.

Basın toplantısındaki konuşmasında Avrupa Uygur Toplumu Başkanı Asgar Can, Çin’de 1,8 Milyon kilometrekarede yer alan Sincan sözde özerk bölgesinde yaşayan, resmi 12 Milyon Uygur dan 3 Milyonunun temerküz kamplarında insanlık dışı koşullarda yaşadığını, 1982 sonrası dil, din, kültürü yok etme hedefli asimilasyon programının uygulandığını belirtirken , uluslararası platformlarda bu konuyu canlı tutmaya ve kamuyu bilgilendirmeye çalıştıklarını belirterek , basın toplantısını düzenleyen Bavyera Parlamentosu ‘SPD’ Parti GruP başkanı Rinderspacher’e verdikleri destek dolayısı ile toplum olarak teşekkür etti.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA