Ana Sayfa Eğitim ''Covid 19'' Virüsüyle İlgili Tedbirler Kapsamında Eğitim Ataşeliklerince Yapılan Çalışmalar

”Covid 19” Virüsüyle İlgili Tedbirler Kapsamında Eğitim Ataşeliklerince Yapılan Çalışmalar

-

- Reklam -
- Reklam -

Covid 19 Virüsüyle İlgili Tedbirler Kapsamında Eğitim Ataşeliğince Yapılan Çalışmalar

Eğitim Ataşeliğimiz küresel bir salgına dönüşen covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında Bakanlığımız ve Başkonsolosluğumuzun direktifleri doğrultusunda öğretmenlerimiz ve sivil toplum kuruluşları ile koordineli bir şekilde çalışmakta, aldığı tedbirleri hayata geçirmektedir. Bu bağlamda vatandaşlarımıza kesintisiz hizmet verilmeye devam edilmektedir.

Öğrenci hizmetleri

İlk etapta, Erasmus+  projesi kapsamında staj yapmak üzere Türkiye’den görev bölgemize gelen ortaöğretim öğrencileri ile projenin Almanya irtibat kişisi üzerinden iletişim kurulmuş; altı ayrı okulun öğretmenleri ve irtibat kişisi ile yapılan acil toplantı yapılmış ve 40’a yakın öğretmen ve öğrencinin Türkiye’ye transferi sağlanmıştır.

1416 sayılı Kanun uyarınca Güney Bavyera’daki üniversitelerde lisansüstü eğitim gören otuz öğrenci ile sürekli iletişim halinde bulunulmaktadır. Bu öğrencilerden dört tanesi yıllık izin nedeniyle Türkiye’deydi. Biri de covid 19 tedbirleri kapsamında Türkiye’ye gitti. Kendisi halen İstanbul Florya’daki öğrenci yurdunda karantinada bulunuyor. Almanya’daki 25 öğrencinin sağlıklarında endişe verici bir durum tespit edilmemiştir.

Ulusal Ajansın koordinasyonuyla Erasmus+ öğrenci değişimi projesi kapsamında görev bölgemize gelen üniversite öğrencilerinin sayısı 79 kişi olarak tespit edilmiştir. Bu öğrencilerle irtibata geçilmiş; bir kısmının Türkiye’ye döndüğü ya da Almanya’ya hiç gelmediği bilgisi alınmıştır. Bu gruptaki öğrencilerimizin de sağlık sorunu olmadığı görülmüştür.

Kendi hesabına özel öğrenci statüsü ile üniversitede okumak üzere Almanya’ya gelen yaklaşık 400 öğrencinin Ataşeliğimizde öğrenci dosyası bulunmaktadır. Bu gruptaki öğrencilerden Ataşeliğimizde dosyası olmayanlar için yapılan duyurularda da sağlık sorunu bildiren olmamıştır.

Dışişleri Bakanlığı koordinesinde verilen Jean Monnet Bursu kapsamında görev bölgemizde toplam iki bursiyer bulunmaktadır. Sağlık sorunu olmadığı bilgisi alınmıştır.

Büro hizmetleri

Ataşeliğimizdeki büro yönetim ve organizasyon çalışmaları ile ilgili olarak; yüz yüze verilen bireysel eğitim danışmanlığı, denklik işlemleri, öğrenci belgesi tanzimi, öğrenci askerlik tecili dosyası açılması gibi hizmetlere ara verildi. Sadece uzaktan erişim yoluyla telefon, e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden danışmanlık verilmeye devam edilmektedir.

Ataşelik personeli de esnek mesai uygulaması yapmakta; büro personeli ve merkez koordinatör olarak görevli öğretmenimize de uzaktan çalışma talimatı verilmiştir.

Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri

Türkçe ve Türk Kültürü Dersi öğretmenleri ile sürekli iletişim halinde bulunmaktayız. Kendilerinin sağlık sorunları bulunmamakta ve eğitim öğretim hizmetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam etmektedirler.

Öğretmenlerimiz 16 Mart 2020 tarihinden itibaren okullarda eğitim öğretime ara verilmesi üzerine örgün eğitim derslerini kesmişler; toplum sağlığını korumak için alınan önlemlere destek olarak Türkçe ve Türk Kültürü Dersi alan bütün öğrencilere evlerinden ayrılmadan uzaktan eğitim yolu ile Türkçe ders verilmesini sağlamak üzere, öğrencilerin her birine velileri üzerinden EBA şifresi üreterek dağıtımını yapmışlardır.

Eğitim Ataşeliğimiz görev bölgesindeki faaliyet gösteren üç ayrı sivil toplum kuruluşuna da tek kullanımlık EBA şifreleri verilerek, bu derneklerde hafta sonu kurslarına devam eden 56 öğrencinin devletimizin sunduğu uzaktan eğitim hizmetlerinden yararlandırılmasına çalışılmıştır. EBA’nın Avrupa’daki öğrencilere açılana kadar geçen süre içinde Türkiye’deki sekiz milyon öğrencinin başvurusu ile birlikte sistemde kesintiler meydana gelmiş; yaptığımız planlar özel materyal tasarımları ve EBA TV üzerine yoğunlaştırılmıştır.

Açık ve Uzaktan öğretim materyalleri

Bu süreçte her bir öğretmenimiz kullandıkları ders kitaplarından hareketle uzaktan eğitim materyali hazırlamış; bunları öğrencilerine e-postalar, WhasApp grupları ve sosyal medya hesapları üzerinden ulaştırarak öğretmen, öğrenci ve veli koordinasyonu ile kullanmaya başlamışlardır. Hazırlanan materyaller Eğitim Müşavirliği ile de paylaşılmış; diğer ataşeliklerin çalışmaları ile birlikte Almanya genelinde ortak bir öğrenme havuzu oluşturulmuştur.

Sanal sınıf uygulamaları

Bunun yanı sıra öğretmenlerimiz ile internet üzerinden sanal toplantılar yapılmakta; eğitim öğretim hizmetlerinin koordinasyonu sağlanmaktadır. Öğretmenlerimiz de yeni stratejiler geliştirmektedir. Buna göre; ders kitaplarından yola çıkarak hazırladıkları öğretim materyallerinin yanı sıra, alıştırmaları, ödevleri, resim ve drama çalışmalarını internet üzerinden oluşturdukları sanal sınıflar üzerinden yapmaya başlamışlardır.

Ailelerin de sürece dâhil edilmesi ile sanal sınıf uygulamaları tiyatro şenliğine dönüşmüş; birbirinden güzel videolar üretilmeye başlanmıştır. Bu çalışmalar öğretmenlerimiz ile öğrenci ve velilerimiz arasında dayanışma ve motivasyon ruhunu canlandırmakta; evlerde aileler ile öğrencilerin sözlü anlatım becerilerini geliştirmeye yönelik uzaktan eğitim modelleri ile yarışmalar, şiir okumalar, drama çalışmalarına ile devam edilmektedir. Bunun yanı sıra öğrencilere evde boyama ve resim gibi etkinlikler yaptırılmakta; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Bakanlığımızca duyurusu yapılan şarkı yarışmasına katılımları teşvik edilmektedir.

Uzaktan eğitim olarak sunulan bu etkinlikler, ne gerçek anlamda uzaktan eğitimin şartlarını tam olarak yerine getirmekte, ne de örgün eğitimin yerine ikame edilebilmektedir. Bununla birlikte, yapılan etkinliklerin öğrencilerimizin okuldan soğumaması ve Türkçe derslerine olan ilgilerinin canlı tutulması bağlamında yararlı olacağı düşünülmektedir.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Nürnberg’de barış sofrası kuruldu

Bu yılki barış ödülü Kenya’lı Malcom Bıdalı’ya verildi Nürnberg kentinin resmiyet kazanmasının 954’nci ve 30 Yıl Savaşlarının bitişinin354'üncü yılında,...

Göç hikayesini anlattı