Ana Sayfa Yaşam Okul & Kreş kapalı: Anne ve babaların bilmesi gerekenler

Okul & Kreş kapalı: Anne ve babaların bilmesi gerekenler

-

- Reklam -

Çalışan anne ve babalar çocuklarıyla evde kalabilir mi?

Çalışan anne ve babalar prensip olarak çocuklarının barınmasından bizzat sorumlu kişilerdir. Çocukların bakımı sağlanamıyor diye onların da evde kalmasına izin verilmez. Ancak bakım konusunda çaba gösterdikleri ve çocuklarını (bu her durumda 12 yaşın altındaki çocuklar için geçerlidir) (Sosyal Güvenlik Kanunu Cilt V Madde 45 ile benzer) yalnız bırakamayacaklarını belgelerle ispat ederek sonuca ulaşamadıkları takdirde anne ve babalar hizmetten imtina etme haklarını kullanabilirler (Alman Medeni Kanunu (BGB madde 275 Fıkra 3)). Ülke çapında kreş ve okullar kapatıldığı için prensipte böyle bir hak talebine olumlu cevap verilmelidir.

Ücretlendirme nasıl olur?

Medeni Kanun Madde 616 esasına göre ücretin ödenmeye devam edip etmeyeceği (“geçici önleme”) hukukçular arasında bir tartışma konusudur. Bu maddede kendi kusuru olmadan ve kişisel bir nedenden dolayı işe gelemeyen herkesin hala maaş alacağı belirtilmektedir. Ancak öncesinde işçilerin çocuklarının bakımı için başka bir olanak olup olmadığının derinlemesine araştırılması ön koşuldur. Ancak, Madde 616, nispi olarak bile, şimdi kapatılan okullardan dolayı haftalarca oluşabilecek uzun vadeli bir engel için ücret ödenmesini garanti etmez. Buna ek olarak, Alman Medeni Kanunu Madde 616’daki belirsiz düzenlemesini (“nispeten önemli olmayan bir süre için) taşınma, evlilik vb. için bir günlük ücretli izin olacak şekilde somutlaştıran birçok toplu sözleşme ve iş sözleşmesi düzenlemesi vardır. Öneri: Bahsi geçen durumlarda toplu sözleşmeye bağlı bir işletmede ücretsiz izin varsa, o zaman bu, Korona-Pandemisi için Alman Medeni Kanunu Madde 616’nın ücretin ödenmeye devam etmesi ile ilgili esasının kabul edilemeyeceğine dair bir işarettir.

Anne ve babalara ne tavsiye edilir?

Belirsiz yasal düzenleme nedeniyle anne ve babalar sadece işverenin kolaylık göstermesi konusuna güvenmemelidir, aksine işletmede standart bir düzenlemenin yaratılması için işçi temsilciliğine başvurmalıdır. Tereddütlü hallerde anne ve babalar çalışma süresi fazlasını kullanabilirler. Ödeme garantisi olmaksızın alternatif olarak işverenden bir muafiyet talep edilebilir. YENİ: Federal Meclis, bu konuda belirli şartlar altında devletin devreye girerek kazanç kaybının en azından bir kısmını tazmin etmesine karar vermiştir. Çocuklarına bakmak için evde kalmak zorunda olan ve çalışamayan kişilere net gelirlerinin yüzde 67’si ödenir. Güncellenen Enfeksiyondan Korunma Yasasında “Burada amaç, kazanç kaybını tazmin etmektir” denilmektedir, maksimum altı hafta süre için ödeme yapılır ve aylık maksimum 2.016 Euro ödenir.

Büyük anne ve büyük babalar risk grubuna dahil olduğu takdirde anne ve babalar bakım sorununu nasıl çözebilirler?

Şu anda kapatılan okul ve kreşler sebebiyle çalışan anne ve babalar bakım konusuyla ilgilenmek zorundalar, ama en uygun olan çözüm için işverenle konuşulmalıdır. Büyük anne ve büyük babalar bir seçenek olmaktan çıkarsa o zaman bir hizmetten engellenme sebebi (Alman Medeni Kanunu BGB Madde 275 Fıkra 3) söz konusu olabilir. Çünkü çoğu zaman çocuğu evde yalnız bırakmak mümkün olmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kanunu SGB Cilt V Madde 45 (“Çocuk hasta olunca hastalık parası”) uyarınca 12 yaş sınırı koşulu vardır, çocuk engelli olduğu zaman durum değişir. (Ödeme için karşılaştır. yukarıda: Ücretlendirme nasıl olur?)

Ev ofis tarzında ya da evden çalışabilir miyim?

Ev ofis konusunu işçi işverenle görüşmelidir. Bu konuda toplu sözleşmeye ve işletmeye göre çözümler mevcut. Ancak genel olarak ev ofis hakkı yoktur. Bu konuda da yine çalışanlar kendi işçi temsilciliğine başvurmalıdır.

Çocuğumu işyerine götürebilir miyim?

Çocukları da büroya veya firmaya birlikte götürme hakkı yoktur. Bu hak ancak işveren ile görüşülerek düzenlenebilir. Sağlık uzmanları sosyal temasın en aza indirilmesi gerektiğini söylediği için de onların bu tavsiyesine de aykırı düşmektedir. Çocuğun bakım sorununa başka bir çözüm bulmaya çaba göstermelisiniz. Genellikle bu durum küçük çocuklarda zordur. İşvereninizle en kısa zamanda görüşmelisiniz ve evden çalışmanın mümkün olup olmayacağı konusunu birlikte düşünmelisiniz.
Çocuk hastalandığı zaman bilinen düzenlemeler geçerli olur: İşçiler çocuklarının hastalığından dolayı muafiyet hakkını kullanabilirler. Sağlık Sigortası tarafından 10 günlük, tek başına çocuk büyüten ebeveynler için de 20 günlük hastalık parası ödenmektedir. Birkaç günlük kısa dönem için de işçiler işverenden maaş almaya devam edebilirler, eğer ki bu düzenleme iş sözleşmesi veya toplu sözleşmeyle düzenleme dışı bırakılmamışsa.

Kaynak: IG METALL Bezirk Bayern

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA