Ana Sayfa Eğitim Bavyera'da okullar 11 Mayıs 2020 tarihinden itibaren gruplar halinde kademeli olarak eğitime...

Bavyera’da okullar 11 Mayıs 2020 tarihinden itibaren gruplar halinde kademeli olarak eğitime geçecek

-

- Reklam -

Bavyera’da uygulanan covid-19 tedbirleri ve eğitim öğretim hizmetleri.

- Reklam -

Aralık 219’dan bu yana Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan şehrinde başlayan ve zatürreye dönüşen akciğer rahatsızlığı şeklinde dünyaya yayılan Coronavirüs (2019-nCoV, yeni adı: SARS-CoV-2) bir pandemiye dönüştü. Coronavirüs SARS-CoV-2 (Severe-Acute-Respiratory- Syndrome-Corona-Virus?2) yeni gelişen bulaşıcı bir virüs olup akciğer hastalığına neden olan COVID-19 (COrona VIrus Disease 2019) türü yeni bir virüstür. Bavyera Eyaletindeki ilk hastalık tespiti 27 Ocak 2020 tarihinde yapıldı; 12 Mart 2020 tarihinde de ilk ölüm vakası yaşandı.

Robert Koch-Enstitüsü, Bavyera halkının bu virüsten etkilenme olasılığının oldukça yüksek olduğunu ve risk grubunda olan çok sayıda vatandaş bulunduğunu açıkladı.  Bunun üzerine Bavyera Eyalet Hükümeti 16 Mart 2020 tarihinde olağanüstü hal ilan etti ve okullarda örgün eğitim öğretime ara verildi. Eğitim uzaktan verilmeye çalışılıyor. Bu bağlamda Bavyera Veli Derneği (BEV) yaptığı bir kamuoyu araştırmasında bu eğitimin aileler için ciddi bir sıkıntı ve külfet oluşturduğu sonucunun çıktığını ve BEV-Başkanı Martin Löwe Eğitim Bakanı Michael Piazolo’ya yazdığı mektupta, velilerin çocuklara derslerinde yardımcı olmanın dışında öğretmen rolünü üstlenmemeleri gerektiğini önerdiğini söyledi.

Bavyera Eyalet Başbakanı Dr. Markus Söder 16 Nisan 2020 tarihinde yaptığı basın açıklamasında “Tüm Eyalet Başkanlarının covid-19 ile ilgili tedbirler konusunda hem fikir olması beni ziyadesiyle memnun etti. Alınan tedbirler sonucu olumlu sayılara ulaştık, ancak tedbirleri birden gevşetirsek bulaşın tekrarlamasını teşvik etmiş oluruz. Normal yaşama hiçbir şey yokmuş gibi davranarak geçiş yapamayız. Maske mecburiyeti yok ancak maske takılmasını öneriyoruz” dedi.

Almanya’da Federal Hükümetin yaptığı açıklamaya göre, okulların 04 Mayıs 2020 tarihinden itibaren kademeli olarak açılmasına karar verildi ve KMK (Kultusministerkonferenz – Eğitim Bakanları Konferansı) bu sürecin nasıl işleyeceği konusunda çalışma yapmak üzere yetkilendirildi. KMK’nın 27 Nisan 2020 tarihine kadar bir öneri hazırlaması bekleniyor.

Öngörülen sürece göre; ortaöğretim ve lise son sınıflarda olan öğrenciler özellikle bu yıl bitirme sınavlarına hazırlanmak üzere tedbirleri elden bırakmayarak özellikle hijyen ve sosyal mesafeye dikkat edilme şartıyla sınıflara dönebilecekler. Dördüncü sınıflar da dâhil olmak üzere, bu tarih Federal Hükümetin aldığı 4 Mayıs 2020 tarihli karara göre değil; 11 Mayıs 2020 olarak düşünülmektedir.

Başbakan Markus Söder daha sonra yaptığı açıklamada, Ulusal Bilimler Akademisi Leopoldina’nın tavsiyesi üzerine Bavyera’da eğitim öğretimin 19 Nisan 2020 tarihinde başlanmasının mümkün olmadığını; eyaletler arasında farklılıklar olabileceğini açıkladı. Buna göre; Bavyera Eyaleti Eğitim ve Kültür Bakanı Prof. Dr. Michael Piazolo tarafından yapılan açıklamaya göre 2019-2020 eğitim öğretim yılında yaklaşık 25.000 öğrencinin gireceği meslek liseleri (BOS-FOS) bitirme sınavları daha önce planlanan 25 Mayıs değil; 18 Haziran 2020 tarihinden itibaren yapılacak (Almanca 18 Haziran 2020; Fransızca 19 Haziran 2020; Matematik 22 Haziran 2020; Seçmeli alan dersi 23 Haziran 2020 ve İkinci Yabancı dil dersi 24 Haziran 2020). İngilizce sözlü sınavları da 18 ? 29 Mayıs 2020 tarihleri arasında yapılacak. Diplomalar da 29 Temmuz 2020 tarihi ile düzenlenecek.

Bavyera Eyaleti Eğitim ve Kültür Bakanı Prof. Dr. Michael Piazolo tarafından yapılan diğer açıklama ise klasik lise bitirme sınavları ile ilgiliydi. Bakanlık internet sayfasında verilen bilgiye göre; lise bitirme sınavları 30 Nisan 2020 tarihinden 20 Mayıs 2020 tarihine ertelendi. Buna göre sınavlar 20 Mayıs ? 26 Haziran 2020 tarihleri arasında (Almanca 20 Mayıs 2020; Matematik 26 Mayıs 2020; Fransızca ile seçmeli 3. alan dersi sınavı 29 Mayıs 2020; sözlü sınavlar 15-26 Haziran 2020 ve sözlü ilave sınav 3 Temmuz 2020) yapılacaktır. Bu tarihlerin günlük gelişmelere göre değişme ihtimali de bulunmaktadır. Liselerde duruma göre, uzaktan (digital) eğitim verilerek öğrencilerin sınavlara hazırlanmaları konusunda destek verilebilecek. Bununla birlikte sınavlar bu yolla yapılmayacak.

Bavyera’da okulöncesi eğitim kurumları ile ilk ve ortaokullarda Nisan ayı sonuna kadar gerekli hijyen sanitasyon çalışmaları yapılarak eğitim öğretime hazırlanacak ve 11 Mayıs 2020 tarihinden itibaren gruplar halinde kademeli olarak eğitime geçilecek. Eğitim sırasında kantinler açılmayacak, teneffüsler de mümkün mertebe sınıflarda yapılacak, grup çalışması ve grup ödevleri verilmeyecek. Yalnız yaşayan ve çalışmak zorunda olan velilerin çocukları için zorunlu olarak açık tutulan okulöncesi eğitim kurumlarında bakılmaya devam edilecek, bu kurumların sayısı 27 Nisan 2020 tarihinden itibaren kademeli olarak artırılacak.

4 Mayıs 2020 tarihinden itibaren kuaförler açılacak. 800 metrekareye kadar olan işletmeler sıkı hijyen şartlarına ve kurallara uymak şartıyla 27 Nisan 2020 tarihinden itibaren açılacak. Büyük AVM’ler kapalı olacak. Maske takılmasını tavsiye edildiği için dolayı lokantalar ve kafeler kapalı kalmaya devam edecek. Kuaförler, güzellik ve bakım salonları 4 Mayıs’tan itibaren açılacak. Başbakan Dr. Söder “Spor ve kültür sanat aktivitelerini de ikinci etapta ele alacağız. Sağlık sistemimizi de fazla zorlamak istemiyoruz” dedi.

16 Mart 2020’de alınan kısıtlı sokağa çıkma kararı ve iki kişiden fazla insanın bir araya gelme yasağı biraz esnetilerek 3 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatıldı. Aile ve komşu ziyaretlerine izin verilecek. Büyük aile ziyaretleri şimdilik sınırlandırılmaya devam edecek. Maske zorunlu değil. Ancak alışverişte, toplu taşım araçlarında, insanlarla yakın temas olan ortamlarda takılması öneriliyor. Maskelerin dağıtımını devlet üstlenmeyecek; kişiler kendileri temin edecekleri maske veya şal ile ağızlarını kapatacaklar. Hastaneler ve yaşlı bakım merkezlerindeki sağlık tedbirleri yoğunlaştırıldı. Test uygulamalarına devam edilecek.

Sportif müsabakalar ile ilgili olarak önümüzdeki hafta karar verilecek. Futbol maçları sadece mali değil, psikolojik boyutları da var. Bu konu önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda görüşülerek karar verilecek.

Toplu ibadet yapılan yerler kiliseler, camiler ve tüm ibadethaneler Mayıs ayına kadar kapalı kalacak. Ramazan boyunca teravih namazları da kılınamayacak. Basın açıklamasından sonra Şansölye ve Eyalet Başkanları gazetecilerin sorularını yanıtladı. 30 Nisan da tekrar bir karar bildirileceği söylendi.

Almanya genelinde toplu etkinlikler 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yasak olmaya devam edecek. Söder ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dieter Reiter, bu seneki Oktoberfest’in yapılamayabileceğini, kesin kararın önümüzdeki dönemde verileceğini açıkladılar. Bu durumda öğretmenlerimiz, veli derneklerimiz aracılığı ile yapılacak her türlü sosyal ve kültürel etkinlik sanal ortamlara kaydırılarak devam ettirilmeye çalışılacak.

Türkçe ve Türk Kültürü Dersine de paskalya tatilinin bitimi olan 19 Nisan 2020 tarihinden itibaren uzaktan eğitim yöntemi ile başlanacak; eyalet genelinde uygulanacak genel tedbirler usulünce de zaman içinde örgün eğitime başlanacaktır.

T.C. Münih Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Arif Taşdelen’den Bavyera İçişleri Bakanına mektup

Bavyera Milletvekili, Bavyera üstün Hizmet madalyalı SPD’li Arif TaşdelenRegensburg’da Turkuaz camii’ne yapılan saldırı sonrası Bavyera İçişleri BakanıJoachim Hermann’a bir mektup yazarak kendisi...

Göç hikayesini anlattı