Ana Sayfa Bavyera Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, Parlamentonun bugünkü oturumunda Korona virüs salgınıyla ilgili...

Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, Parlamentonun bugünkü oturumunda Korona virüs salgınıyla ilgili son durum hakkında bilgi verdi

-

- Reklam -

Bavyera Eyaleti Hükümet Bildirisi;

Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, Parlamentonun bugünkü oturumunda Korona virüs salgınıyla ilgili son durum hakkında bilgi verdi.

Bavyera Parlamentosunun sabahki oturumunda ;

Eyalet Başbakanı Markus Söder, Korona Pandemisi konusundaki Hükümet Bildirisini açıkladı.

Söder, konuşmasında Korona’nın bir fırtına gibi gelip geçmeyeceğini ve her ne kadar salgının meylinin olumlu olarak gelişse de, ilaç ve koruyucu aşı bulunana kadar stratejinin, konuyla ilgili uzmanların, hukukçu ve politikanın günlük gelişmeyi kontrolle alacakları kararlara göre devam edeceğini söyledi.

Bugünden itibaren 800 metrekare satış alanı işletmelerinin (Yapı malzemesi-bahçe/çiçek) gerekli hijyen/sosyal mesafe kurallarını koruyarak açık olabileceğini, 27 Nisan’dan itibaren de bunlara Otomobil ve bisiklet satış yerleri ile kitapçılar eklenecek.

4 Mayıs’tan itibaren de Kuaför/berberlerin de girişleri sosyal mesafeyi kontrol ederek müşteri başına 20 metrekare ve hijyen kurallarına uyarak çalışanlar ile müşterinin ‘ağız/burun maskesi’ kullanması hükmüne bağlı olarak açılabileceği hükümet adına yapılan konuşmada belirtilmekte.

” Maske ” kullanılmasıyla ilgili olarak ta, bu haftadan itibaren Bavyera’da gönüllük esasına göre ” ağız/burun koruma maskesi” kullanılması öngörülürken, bundan sonraki 27 Nisan sonrasında umuma açık yerlerde, toplu taşıma araçlarında , ağız/burunu kapıyacak ‘sosyal maske’ ( basit bir şal da olabilir) zorunluğu getirilmekte.

Okullarda, bitirme sınavı sınıflarının 27 Nisan’dan itibaren diğer sınıfların ise ne zaman derslere başlıyabileceği henüz belli değilken, Liselerdeki 11. sınıf, Ortaokullardaki 9. sınıftakilerin 11.Mayısta derslere başlamasının düşünülebileceği Hükümet Bildirisinde yer almakta, Ana okullarla Kreşlerin kapalı kalmasının devam edeceği vurgulanmakta.

Yüksek Eğitimde Yaz Sömestrinin ağırlıklı olarak uzaktan sistemle başlanmış olduğu, Kütüphane, Arşiv, Laboratuvar bölümlerinin bazı yükümlülüklerle açılabileceğine henüz karar verilmediği yer almakta.

Anayasanın koruma altına aldığı ‘inanç hürriyeti’ bağlamında Dini Toplantıların diğer büyük toplantılar gibi (Sportif karşılaşmalar) 31. Ağustosa kadar yasaklandığını bununla beraber Din Cemaat temsilcileriyle gerçekleşen yapıcı görüşmelerde, Mayıs’tan itibaren bazı yükümlüklerle 20 kişilik toplantıların yapılabileceği düşüncesinin bundan sonra yapılacak hükümet toplantısında karara bağlanabileceği anlaşılmakta.

Gastronomi sektöründeki yasağın 1 Haziran Fingsten Yortusuna kadar Virüs konusunda olumlu sayılar belirlenmesi durumunda , yükümlüklere bağlı olarak kalkabileceğini belirten Söder, Münih’teki Oktoberfest ( Güz Festivalı) hakkında kararın Belediye Başkanı Dieter Reıter’le yapacağı görüşme sonrası verileceğini vurguladı.

Haber: Orhan Tinengin

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA