Ana Sayfa Bavyera ''DİTİB'' G.Bavyera Eyalet Birliği Genel Müdürü Aykan İnan, Bavyera'da Ramazan Ayında Teravih...

”DİTİB” G.Bavyera Eyalet Birliği Genel Müdürü Aykan İnan, Bavyera’da Ramazan Ayında Teravih ve toplu Cuma namazları kılınamayacak

-

- Reklam -

Münih, Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık Yılmaz Hoca ile DİTİB Güney Bavyera Eyalet Birliği Genel Müdürü Aykan İnan verdikleri bilgiye göre 2020 Yılı Ramazan Günlerinde Teravih namazları Camilerde kılınamıyor.

Korona virüs nedeniyle yaşanmakta olan olağanüstü durum ve alınan tedbirler uyarınca, 2020 Yılı Ramazan Ayında DİTİB (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) Camilerinde Teravih namazı kılınamayacağı belirtildi.TC Münih Başkonsolosluğuna bağlı Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık Yılmaz Hoca ile DİTİB Güney Bavyera Bölge Eyalet Birliği Genel Müdürü Aykan İnan, toplu Cuma namazlarının da aynı önlem kapsamında olduğunu belirtiler.

Bavyera Hükümet yetkililerinin, Anayasa çerçevesinde koruma altına olan inanç ve dini ibadet hakkının, Korona virüs salgını ve halkın sağlığı önceliği nedeniyle kısıtlanmasında hastalığın gidiş seyrine göre bazı hafifletmelere gidilebileceği şeklindeki beyanlarından, Ramazan Bayram Namazının belli koşullarda Camilerde eda edilebileceği ümidinde olduğunu söyleyen, Aykan İnan, ”DİYANET İŞLERİ TÜRK İSLAM BİRLİĞİNİN  (DİTİB) RAMAZAN AYI MESAJINI YAYINLADI.”

İnsanlığın büyük bir sınavdan geçtiği, dünyada korku ve endişenin hakim olduğu şu günlerde, Müslümanlar ve bütün insanlık için, içinde nice manevî güzellikleri barındıran yeni bir Ramazan ayına ulaşmış bulunuyoruz. 

Nefislerin terbiye edildiği, zekât, sadaka ve iftar sofralarıyla yoksulların doyurulup gözetildiği, zikir, dua ve niyazlarla ibadetin neşe ve coşkusunun bütün topluma yayıldığı, sevap ve mükâfatın arttığı, af ve mağfiretin çokça ihsan edildiği ve özdeki iyiye kavuşma çabalarının zirveye ulaştığı bu mübarek ayı; her Ramazan ayında olduğu gibi bu yıl da, DİTİB Genel Merkez, Eyalet Birliği ve üye cami derneklerimizle birlikte özlemle, hasretle ve bir o kadar da hüzünle bekliyoruz.

23 Nisan Perşembe günü kılacağımız ilk teravih namazı ve 24 Nisan 2020 Cuma günü tutacağımız ilk Ramazan orucu ile başlayacak olan bu rahmet, bereket ve mağfiret mevsimi, evlerimize ve gönüllerimize misafir olacak, kalpleri Allah ve Peygamber sevgisi ile dolu mü’minlerin arınmasına, inşaallah, vesile olacaktır.

Ancak şimdiye kadar cemaatimizle neşe içinde kıldığımız teravih namazlarımızı bu sene evlerimizde kılmak zorunda kalacağız. Camide birlikte okuyup dualaştığımız mukabelelerimizi evlerimizde televizyon veya bilgisayar ekranları başından takip edeceğiz.

Müslüman kardeşliğinin, cömertliğinin ve misafirperverliğinin gösterildiği; fakir, yoksul, öğrenci, mülteci ve Alman dostlarımızla birlikte açtığımız iftarlarımızı yalnız yapmak zorunda kalacağız. Nesiller arası kültür aktarımının en yoğun yaşandığı Ramazan etkinliklerinden maalesef mahrum kalacağız.

Ancak Beytullah’ın, Mescid-i Nebi’nin ve camilerin en kıymetli misafirlerinden mahrum kaldığı bu ayda cemaatimizin üzüntüsünü bir nebze olsun gidermek için, Kanal Avrupa Televizyonu‘ndan ve DİTİB’e ait sosyal medya hesaplarından (Facebook, YouTube, Instagram/ditibbundesverband) aracılığı ile iftar sohbeti ve mukabele programları ile evlere misafir olacağız.

DİTİB olarak, bu yıl da fitre ve zekatlarınıza inşaallah talip olacağız. Fitre ve zekat bağışlarınızla bir yandan başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir köşesindeki ihtiyaç sahibi mazlum ve mağdur kardeşlerimize yardımcı olacak, diğer yandan geleceğimizi emanet edeceğimiz öğrencilerimizin yetişmesine maddi ve manevi katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Haber: Orhan Tinengin

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA