Ana Sayfa Bavyera Söder, Bavyera'da kısıtlayıcı önlemler 10 mayıs'a kadar uzatıldı

Söder, Bavyera’da kısıtlayıcı önlemler 10 mayıs’a kadar uzatıldı

-

- Reklam -

Bugünkü Bavyera Bakanlar Kurulu toplantı sonrası yapılan açıklama;

Başbakan Markus Söder (CSU) Ekonomi Bakanı Huber Aıwanger (Bağımsız) İçişleri Bakanı Joachim Herrmann (CSU), Eğitim Bakanı (Michael Piazolo (Bağımsız) ve Ulaştırma Bakanı Kerstin Schreyer (CSU) bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası düzenlenen basın konferansında, Koronavirüs sebebiyle bundan sonraki önlemler konusunda bilgi verdiler.

Bavyera Bakanlar Kurulu toplantısı bu kez enfeksiyon riski dolayısıyla aralarındaki sosyal mesafeyi korumak için Başbakanlığının büyük kubbeli salonunda yapıldı.

Başbakanlığının büyük kubbeli salonu

Toplantı sonrası Başbakan Söder ile İçişleri Bakanı herrmann, Eğitim Bakanı Piazolo, Ekonomi Bakanı Aiwanger ve Ulaştırma Bakanı Schreyer birlikte gerçekleştirdikleri basın toplantısında Koronavirüs nedeniyle bundan sonraki önlemler hakkında bilgi verdiler.

Söder Bavyera’nın Koronavirüs stratejisinin başarılı olduğunu, bununla ilgili son verilerin Federal düzey altında olmasına rağmen önlemler konusunda gevşemenin gelişmelere göre kararlaştırılacağını söylerken, ‘koruma tedbirlerinin bir hafta daha 11 mayıs’a kadar uzatıldığını vurguladı.

800 metrekare altındaki tüm iş yerlerinin müşteri başına 20 metrekare gözeterek, hijyen ve sosyal mesafe kuralarını yerine getirerek açılabileceğini, Gastronomi (lokanta-kafeterya) branşı için kolaylığın Mayıs sonu olarak düşünülebileceğini belirtti.

Söder’den sonra Eğitim Bakanı Piazolo, okullarda enfeksiyon koruma önlemlerin alındığını 27 Nisan pazartesinden itibaren bitirme sınıflarında ders görüldüğünü, normal öğretime geçilmesi ümidini ise Yaz dönemine kadar beklenmemesini belirttti. İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin 11 Mayıs itibariyle eğitime başlayabilmesi gayretinde olduklarını ifade etti.

İçişleri Bakanı Herrman Dini İbadet maksadıyla kişi ara mesafesinin 2 metre, ağız/burun maskesiyle yapılabileceğini ve açık havada yapılacak nümayişlerde 1,5 mesafe kuralı ve en fazla 50 katılımcıyla 4 Mayıs sonrası için mümkün olacağını söyledi.

Ekonomi Bakanı Aiwanger Büyük Alıışveriş Merkezlerindeki gıda reyonları dışında kalan bölümlerin ne zaman açılabileceği konusunda İdari mahkeme kararının beklendiğini belirtirken, Ulaştırma bakanı Schreyer uygulanmaya başlanan umumi vasıtalarda maske takmak mecburiyetine % 95 uyulduğunu ve ilgili kontrollerin yapıldığını söyledi.

Başbakan Söder bugün Bakanlar Kurululunca alınan kısıtlayıcı önlemlerin 10 Mayıs tarihine kadar uzatıldığını basın toplantısında vurguladı.

Haber: Orhan Tinengin

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA