Ana Sayfa Almanya Almanya'da Camiler Açıldı

Almanya’da Camiler Açıldı

-

Almanya’da Korona virüs salgını nedeniyle yaklaşık 2 aydan beri kapalı olan camilerin çoğu, bugün 9 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak tekrar ibadete açıldı.

İslam Çatı Kuruluşları 9 Mayıs’tan sonra Camilerin adım adım ibadete
açılacağı açıklaması yaptı.

İslam Koordinasyon Konseyi (KRM) çatısı altında temsil edilen (DİTİB) – İslamrat – (ZDM) – (UIAZD) – (ZRDM) – (IGBD) ve Müslimrat Federal ve Eyaletler Konferansınca alınan Camilerin adım adım 9 Mayıs 2020’den itibaren ibadete açılabileceği kararının memnuniyetle karşılandığını açıkladı.

Camilerin ibadete açılması belli koşullar altında mümkün;

Koronavirüs salgınını önleme tedbirleri bağlamında dini mekanların ibadete kapalı olması sonrasında alınan kısıtlamalarda bazı koşulların yerine getirilmesi halinde Anayasaca koruma altında olan inanç ve ibadet hürriyeti gereği 9 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Camilerin de hizmette olacağı Bavyera İslam Çatı Dernekleri tarafından yapılan bildiriyle duyuruldu.

Bildiride sağlığın öncelikli olduğu ve bu itibarla hijyen standartlarına sahip ve açılma koşullarını uygulayabilecek Camilerin hizmette olacağına yer verilirken bunların ziyaretçi sayısı – sosyal mesafe ve maske uygulaması – girişte dezenfeksiyon malzemesi – kişinin kendi namaz seccadesini getirmesi – Abdestin evde alınarak gelinmesi olarak belirtilirken, Teravih – Cuma Namazı -Bayram Namazı gibi büyük cemaat toplanan ibadetlerin yasaklananlar arasında olduğu vurgulanıyor.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Nürnberg Yeni camii DİTİB’e geçti

NÜRNBERG’İN şehir merkezi Plärrer Meydanı’ndaki eski adıyla Șaban Hoca Camii ( Yeni Cami ) olanak ta bilinen 400 metrekare büyüklüğünde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB)...

Nürnberg’e bahar geldi