Ana Sayfa Almanya Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Ramazan Bayramı Mesajı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Ramazan Bayramı Mesajı

-

- Reklam -
- Reklam -

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Ramazan Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.

2020 Ramazan Bayramı vesilesiyle Yazılı Kutlama;

“Bu yılki Ramazan ayının sona ermesi vesilesiyle sizlere en iyi dileklerimi sunuyorum. Ramazan bayramı bir aylık bir duraksamanın, orucun ve ibadetin sonunda geleneksel olarak aile, dostlar ve komşularla birlikte kutlanan büyük ve mutluluk dolu bir bayramdır.

Fakat bu sene her şey farklı. Ramazan ayı ve sonu Korona pandemisinin gölgesinde kaldı. Birlikte edilen dualar, gün batımıyla birlikte hep beraber yenen yemek ve bayram sevinci bu sene ya hiç ya da çok sınırlı bir şekilde gerçekleşebiliyor.

Aranızdan bir çoğu bunu mutlaka üzücü bir tecrübe olarak yaşıyor – Hıristiyanlar ve Yahudilerin de paylaştığı bir tecrübe. Evet, Anayasamız din özgürlüğünü güvence altına alıyor – ama yine de insan hayatını kurtarmak için insanların toplanarak buluşmalarına geçici olarak sınırlama getirmemiz gerekliydi.

Bu sert kurallara uyan ve virüse karşı mücadelede ilk başarıları elde etmemize katkıda bulunan siz hepinize bugün şükranlarımı iletiyorum! Anlayışınız, sorumluluk bilinciniz ve sağduyulu davranışınız için teşekkürlerimi sunuyorum! Bu sene Ramazan, Hanau’da işlenen feci terör saldırısının da gölgesinde kalıyor.

Irkçı kin duygusunun gözünü körleştirdiği failin kurbanları arasında birçok Müslüman vardı. Saldırı beni derinden sarstı. Barışcıl birlikte yaşamımıza ve bu ülkede birbirimizle paylaştığımız tüm değerlere bir saldırıydı:

İnsan onuruna saygı, hoşgörü ve çeşitlilik, inanç özgürlüğü. Federal Cumhurbaşkanı olarak toplum olarak her türlü ırkçı kışkırtmaya karşı kararlı bir şekilde karşı koymamız için çalıştığımdan emin olabilirsiniz.

Kin ve dışlama, Müslümanlara şiddetle saldırılması, camilere saldırılar, bunlara tahammül etmemeliyiz, buna izin vermemeliyiz. Bu her birimizin görevidir. Ve devletin görevi, sizi korumaktır.

Ramazan Bayramınız mübarek olsun. Sizler ve hepimiz için bir dahaki seneye Bayramı tekrar birlikte kutlayabileceğimizi diliyorum.

Çünkü bu bayram çoktan Almanya’daki birlikte yaşamın bir parçasıdır. İnancını yaşamanın ifadesi ve barışçıl ve hoşgörülü bir toplumun sembolüdür.

Müslümanları birbirlerine bağladığı gibi Müslümanlarla Müslüman olmayanları da birbirine bağlar. Bu sene alışık olduğumuz gibi birlikte kutlayamıyoruz. Ama içten bir huzurla ve teselli sunan ve güç veren bir inançla birbirimize bağlıyız.”

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Arif Taşdelen’den Bavyera İçişleri Bakanına mektup

Bavyera Milletvekili, Bavyera üstün Hizmet madalyalı SPD’li Arif TaşdelenRegensburg’da Turkuaz camii’ne yapılan saldırı sonrası Bavyera İçişleri BakanıJoachim Hermann’a bir mektup yazarak kendisi...

Göç hikayesini anlattı