Ana Sayfa Bavyera Bavyera'dan Berlin'e "Türkiye seyahati uyarısını kaldırın" çağrısı

Bavyera’dan Berlin’e “Türkiye seyahati uyarısını kaldırın” çağrısı

-

- Reklam -

Federal Almanya Hükümeti’nin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler için Ağustos ayı sonuna kadar uzattığı seyahat uyarısının yankıları Bavyera Eyaleti siyasetinin de gündemine girdi.

Dün akşam liberal parti FDP’nin Münih’teki Türk-Alman dostluk oluşumu “Liberalen Deutsch-Türkisches Forum München”in haksız karar sebebiyle yayımladığı tepkisel bildiriden sonra, bugün de sosyaldemokrat parti SPD’den Bavyera Eyalet Milletvekili Arif Taşdelen tarafindan Federal Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a seyahat uyarısını kaldırın mektubu gönderildi.

Bavyera Eyalet Milletvekili sıfatıyla resmi olarak gönderilen mektupta Arif Taşdelen, Türkiye’deki yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakasının Almanya ve birçok Avrupa ülkelerinden daha düşük olduğununu belirterek, seyahat uyarısı ve dönüşte karantina zorunluluğunun sadece seyahat organizatörleri ve Türk turizmini değil, Almanya’da yaşayan üç milyon Türk kökenli insanları da ciddi olarak etkilediğini söyledi. Bu insanların Türkiye’deki ailelerini, akrabalarını ve dostlarını bir sene boyunca göremediğini belirten sosyaldemokrat siyasetçi, bu sebeplerden dolayı Türkiye için yapılan seyahat uyarısının kaldırılması noktasında en kısa zamanda tekrar değerlendirmede bulunulmasını istendi.

TÜRK-ALMAN ENTELLEKTÜELLERİ DE TEPKİLİ

Öte yandan, Türk-Alman Dostluk İnisiyatifi Koordinatörü Dr. Latif Çelik koordinatörlüğünde de çeşitli mesleklerden Türk ve Alman entelektüelleri Dışişleri Bakanı Maas’a mektup gönderdi. Türkiye’nin salgınla mücadelede önemli mesafeler katetmesine rağmen, ülke için yapılan seyahat uyarısının 31 Ağustos’a kadar uzatılmasını hakedilmediği belirtildi. Kararın taraflı ve düşündürücü olduğu belirtilerek “anlamsız seyahat uyarısı”nın kaldırılması istendi.

Regensburg Haber / RH

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA