Ana Sayfa Bavyera T.C. Münih Başkonsolosluğu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Şehitleri Anma...

T.C. Münih Başkonsolosluğu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Şehitleri Anma Töreni Düzenledi

-

Fetö hain terör örgütünce planlanan 4 yıl önce 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsü Münih Başkonsolosluğunca düzenlenen etkinlikte bir kez daha lanetlendi.

Covid-19 tedbirleri nedeniyle sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilen anma programına Başkonsolosluk görev bölgesindeki Türk toplumunu temsilen Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Anma töreninde, saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetini müteakiben bir video gösterilmiş ve  fotoğraflarla hazırlanan bir slayt sunumu yapılmış, akabinde de Başkonsolos Mehmet Günay, günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmasında Vatandaşlarımızın, “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü”nü tebrik etti ve konuşmasını , “Türk Toplumunun Kıymetli Temsilcileri” diyerek sürdürdü

” FETÖ Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen, ancak milletimizin cesaret ve kararlılığıyla engellenen hain 15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yıldönümünde, bu büyük ihaneti hatırlamak ve hatırlatmak, darbe girişimi sırasında kaybettiğimiz aziz şehitlerimizi anmak, gazilerimize ve yüce milletimize bu menfur girişime karşı verdikleri büyük mücadele için şükranlarımızı sunmak üzere Başkonsolosluğumuzda bir araya gelmiş bulunmaktayız.

15 Temmuz alışılagelmiş türden bir askeri kalkışma değildi. O gece hain darbecilerin gösterdiği vahşet ve hıyaneti tanımlayacak uygun kelimeleri bulmak gerçekten imkânsız. Öyle ki, ülkenin demokratik kurumlarını savunmak, milletimizin istikbal ve istiklalini korumak için dillerinde tekbir, ellerinde şanlı bayrağımız, kulaklarında sela ve gönüllerinde şehadet arzusuyla sokağa çıkan ve çıplak elleriyle hainlere karşı gelen vatandaşlarımızın üzerine tanklar sürülmüş, savaş uçakları ve helikopterlerden bombalar yağdırılmıştır.

Hain Darbeciler, kendilerine karşı direnişi bastırmak için, Gazi Meclisini, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni ve diğer birçok kurumu bombaladılar. Sayın Cumhurbaşkanımıza suikast girişiminde bulundular. O gece, 251 şehit verdik, 2000’den fazla vatandaşımız da yaralandı.

15 Temmuz gecesi Türk Milleti, Türk demokrasisi ve Türk devleti güçlü bir sınav vermiştir. Bu sınavı geçtiğimiz için gurur duymaktayız. Her kesimden ve her siyasi görüşten Türk halkı kendilerini korkusuzca silahların, tankların önüne atarak demokratik haklarını talep etmiş, tarihi bir direnç ve dayanışma örneği göstermiştir. Milletimizin cesareti ve vatanperverliği hain darbecilerin güçlü silahlarını bertaraf etmiş ve demokrasi tarihimizdeki en parlak zafere ulaşmamızı sağlamıştır. Milletimiz bir kez daha altın harflerle tarihe destan yazmıştır.

15 Temmuz, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ülkemize yapılan en büyük ihanet ve en kanlı terör eylemidir. O nedenle gelişmeleri ve haklı mücadelemizi sorgulayanlara “Sizin ülkenizde olsaydı ne yapardınız?” sorusunu da haklı olarak yöneltmekteyiz. Unutmayalım: “Anasız babasız yaşanır, ama vatansız yaşanmaz. Vatanımız olmazsa nereye gideriz?”

Bu anma töreni birliğimizin içten ve güzel ifadesidir. Toplumumuz, fikir zenginliği ve düşünce hürriyeti içinde, bir yandan da temel meselelerimizde birlik ve beraberlikten ayrılmadan, kederde ve sevinçte bir olduğunu hissederek ilerleyecektir.

Kıymetli hazırun, yurtdışında sizler de bu hain darbe girişimine karşı içinde yaşadığınız ülkenin yasal uygulamaları çerçevesinde haklı tepkinizi bugüne kadar her zaman gösterdiniz ve göstermeye de devam edeceğinize inanıyorum.

Hain terör örgütü FETÖ’yle devlet ve millet olarak girdiğimiz mücadelede, Almanya’daki Türk toplumu olarak sergilediğiniz dayanışma, birlik ve beraberlik ruhunu yakından görüyor, hissediyoruz.  

Sizlere de bu duyarlı yaklaşımınızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesileyle, içinde yaşadığımız ülkelerde hak ettiğimiz konumlara daha hızlı bir şekilde gelebilmemizin, birlik ve beraberlik içinde olmaya devam etmemizden geçtiğini vurgulamak isterim. Çocuklarımıza ve gençlerimize, başta 15 Temmuz’da yaşananlar olmak üzere tarihimizi, kültürümüzü öğretmek suretiyle, onların hem Almancayı hem de Türkçeyi en şekilde öğrenerek ve iyi bir eğitim alarak iyi bir insan olarak yetiştirme konusundaki çabalarımıza da kararlıkla devam edeceğinize inanıyor ve gururla söylüyorum dedikten sonra,

Türk Milleti bu hain darbe girişimini bertaraf ederek, bir kez daha Cumhuriyet ilkelerine ve demokrasiye bağlılığını kanıtlamış ve devletimizin sonsuza kadar ayakta kalması için canını ortaya koymaya hazır olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Bu düşüncelerle başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere, vatanımız için, demokrasimiz, istiklal ve istikbalimiz için canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, kahraman gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum.”

Haber: Orhan Tinengin

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Nürnberg Yeni camii DİTİB’e geçti

NÜRNBERG’İN şehir merkezi Plärrer Meydanı’ndaki eski adıyla Șaban Hoca Camii ( Yeni Cami ) olanak ta bilinen 400 metrekare büyüklüğünde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB)...

Nürnberg’e bahar geldi