Ana Sayfa Avrupa T.C. Atina Büyükelçiliği, Türkiye’den Yunanistan’a girişlerin sınırlandırılmasına ilişkin tedbirleri yayınladı

T.C. Atina Büyükelçiliği, Türkiye’den Yunanistan’a girişlerin sınırlandırılmasına ilişkin tedbirleri yayınladı

-

Değerli Vatandaşlarımız,

1. Uluslararası seyahatler bağlamında uyguladığı ulusal kısıtlamaları her on beş günde bir yeniden değerlendirmeye tabi tutan Yunanistan, ülkemizle kara, hava ve deniz yolu ulaşımının kısıtlanmasına ve Türkiye’den Yunanistan’a girişlerin sınırlandırılmasına ilişkin tedbirleri, 31 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatmıştır.

Halihazırda, kara hudut kapılarından Kastanies (Çörekköy-Edirne) geçişlere tamamen kapalı durumdadır. Kipi (İpsala) sınır kapısından ise Yunanistan’da bulunan vatandaşlarımız çıkış yapabilmektedir.

Türkiye’den Yunanistan’agiriş yapabilecek istisnai gruplar ise Yunan makamlarınca şu şekilde tanımlanmıştır:

a) Yunan vatandaşları, Yunanistan’da ikamet izni bulunan veya ana ikametgahları/mutat ikametgahları Yunanistan’da olan kişiler.

b) (a) bendinde belirtilen koşulları taşımayan kamyon şoförleri için de geçerli olmak üzere, mal taşıyan kamyonların geçişleri.

c) Gemi ile mal taşınması.

d) Uygun evrakın ibraz edilmesi suretiyle sadece kaçınılmaz iş seyahati nedeniyle şahısların, kara sınırları aracılığıyla girişleri

2. Yunanistan diğer kara komşuları olan Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’yla kara sınırlarını kapalı tutmaya, bu ülkelerden Yunanistan’a girişlere istisnai durumlar dışında izin vermemeye devam etmektedir. Bu iki ülkeden Atina Eleftherios Venizelos Havalimanı haricindeki havalimanlarına uçuş gerçekleştirilmesine 31 Temmuz 2020 tarihine kadar müsaade edilmeyecektir.

Bulgaristan ile halihazırda tek bir kara sınır kapısının (Promachonas) yolcu geçişine açık tutulması yönündeki uygulamanın sürdürülmesi öngörülmektedir. (Bu sınır kapısından zorunlu olmayan seyahatler için geçiş yapanlardan, son 72 saat içinde yapılmış negatif COVID-19 test sonucu (İngilizce belge) sunmaları şartı aranmaktadır.)

Yunanistan ile İtalya arasında deniz yolcu ve yük taşımacılığı limanları olan Patras ve Igoumenitsa limanları, yolcu trafiğine açık durumdadır.

9 Temmuz 2020 tarihinden itibaren ülkeye yönelik tüm (hava, kara ve deniz) seyahatlerde, yolcuların Yolcu Tespit Formu’nu (Personal Lοcator Form-PLF) yolculuktan en az 24 saat önce

https://travel.gov.gr adresi üzerinden doldurmaları ve bu forma cevaben alınan teyid e-mailini/kodunu ülkeye girişte ibraz etmeleri gerekmektedir. (Sözkonusu formda, kalkış noktaları, Yunanistan’a giriş yapılacak sınır kapısı/havalimanı, Yunanistan’a girişten önce diğer ülkelerdeki konaklama süreleri ve Yunanistan’da konaklanacak adres hakkında bilgi talep eden sorulara yer verilmektedir.)

3. Yunanistan; AB ve Schengen ülkeleri ile AB düzleminde kararlaştırılan bir dizi ülke dışındaki üçüncü ülke vatandaşlarının ülkesine girişini kısıtlamaya yönelik tedbirleri 31 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatmıştır. AB ve Schengen ülkelerinde daimi veya süreli ikameti bulunan üçüncü ülke vatandaşları, mal taşımacılığında çalışan TIR şoförleri ve destek personeli ile transit yolcular, bu kısıtlamadan muaf tutulmuştur. Ülkeye girişi yasaklı üçüncü ülkeler kategorisinde yer alan ülke vatandaşlarının, iş ya da kişisel nedenlerden ötürü Yunanistan’a istisnai bir şekilde girme taleplerini Yunanistan’ın Başkonsolosluklarına iletmeleri mümkündür.

4. Yukarıda maruz durum ışığında;

Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik aldığı kararda (birinci madde) Türkiye’den Yunanistan’a giriş yapabilecek istisnai kişiler kapsamındaAvrupa ülkelerinde ya da Schengen ülkelerinde oturum iznine sahip olan kişilere yerverilmemektedir. Bu durum ışığında, Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızınülkemizden Avrupa ülkelerine dönüşlerinde Yunanistan üzerinden transit geçiş imkanı bulunmamaktadır.

Bu çerçevede, Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın Yunanistan üzerinden ülkemize transit geçiş yapma yönündeki planlamalarını, bulundukları ülkelerdeki Yunan makamlarından yönlendirme alarak yapmalarında fayda görülmektedir. Zira, fiili uygulamada farklılıklar olabilmektedir.

5. Büyükelçiliğimiz ile Başkonsolosluklarımıza acil durumlarda 7/24 ulaşılabilecek telefon numaraları:

Atina Büyükelçiliği: 00 30 690 986 3466 /00 30 2107263000

Atina Pire Başkonsolosluğu:00 30 694 656 48 70

Gümülcine Başkonsolosluğu:00 30 694 277 93 33

Rodos Başkonsolosluğu:00 30 694 000 63 88

Selanik Başkonsolosluğu:00 30 697 026 05 65

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı / Konsolosluk Çağrı Merkezi:00 90 312 292 29 29

Gerektiği takdirde, Başkonsolosluklarımızla, e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden mesajla da iletişim kurulabilir. Saygıyla duyurulur.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Nürnberg Yeni camii DİTİB’e geçti

NÜRNBERG’İN şehir merkezi Plärrer Meydanı’ndaki eski adıyla Șaban Hoca Camii ( Yeni Cami ) olanak ta bilinen 400 metrekare büyüklüğünde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB)...

Nürnberg’e bahar geldi