Ana Sayfa Bavyera Olimpia Alışveriş Merkezi (OEZ) terör kurbanları anıldı

Olimpia Alışveriş Merkezi (OEZ) terör kurbanları anıldı

-

- Reklam -

22.Temmuz 2016 yılında Münih Olimpiya Alışveriş Mekezi önünde gerçekleştirilen ırkçı terör saldırısında hayattan koparılan, çoğu genç dördü Türk, 2 Batı Trakyalı Türk kökenli toplam 9
kurban,dört yıl sonra olay yerinde düzenlenen etkinliklerde anıldı.


Dört yıl önce ırkçı saldırısına sahne olan Münih, Olimpia Alışveriş Merkezi karşısında, Münih Belediyesince olayda hayatlarını kaybedenlerin anısına ve yabancı düşmanlığına İhtar olarak konulan Anıt önünde, Sivil Toplum Kurumlarınca 2 ayrı tören düzenlendi.


Göçmen Örgütleri/Bavyera Müslüman Toplumları işbirliğiyle saat 15.00-16.30 arası düzenlenen toplantıya başta T.C. Başkonsolosu Dr. Mehmet Günay, Eğitim Ataşesi Dr. Mustafa Çakır, Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık Yılmaz, dernekler üyeleri ile Münihliler katılırlarken, konuşmalarda kurbanlar anılırken ırkçılık lanetlendi.

Aynı amaçla yapılan ve Münih Göçmen Konseyinin de arasında olduğu Olimpia Alışveriş Merkezi Kurbanlarını Anma inisiyatifince Anıt önünde saat 17.00 de düzenlenen ve polis kayıtlarına göre 500 tahmin edilen katılımcıyla yapılan etkinliğe katılarak yaptıkları konuşmalarında aşırı milliyetçilik ve ırkçılığın, yabancı düşmanlığının, insanlığın günümüzün en büyük düşmanı olarak karşı durularak mücadele edilmesi gerektiği belirtildi ve kurban aileleri selamlanarak hayattan koparılanlar anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Anma töreninde bulunanlardan terör kurbanı 14 yaşındaki Can’ın anne ve babası-14 yaşında hayattan koparılan Kosovalı Armele ve Sabina’nın aileleri- 45 yaşındaki Sevda’nın eşi- 17 yaşındaki Yunan vatandaşı Hüseyinin ailesi-20 yaşındaki Kosovalı Dino-19 yaşındaki Guiljano-15 yaşındaki Selçuk adları okunarak hatırlanıldı.

Etkinliği düzenleyen İnisiyatif Göçmen Konseyi üyelerinden Hakkı Erdem ve Levent Ekiz
T.C. Münih Başkonsolosu Dr.Mehmet Günay, Eğitim Ataşesi Prof.Dr.Mustafa Çakır, Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık Yılmaz, Bavyera Parlamentosu Milletvekilleri Cemal Bozoğlu /Yeşiller)- Dr. Ludwig Spaenle (CSU)- Avrupa Parlamento Milletvekili İsmail Ertuğ (SPD)- FDP Parti yönetiminden Mahmut Türker, MUT Partisi Başkanı Claudia Stamm, Bavyera Parlamentosundan Ruth Waldmann (SPD),Federal Parlamento Milletvekili (CSU) Bernhard Loose,,Yunanistan Başkonsolosu Panagiotis Konstantinopolou, Kosova Başkonsolosu Afrin Nura, Yunan Ortodoks kilisesi’nde Papaz ve Tauıfkirchen Cami Hocası Murteza Arslan’ın okudukları dualar sonrası etkinliğe katılan maktul yakınları, dostları ile etkinliği düzenleyen İnisiyatifi temsilen toplantının modaratörü Münih Göçmen Konseyi üyesi Levent Ekiz, “Für Euch” Anıtına çelenk ve çiçek bıraktılar.

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA