Ana Sayfa Bavyera Münih'in efsanevi Belediye Başkanlarından Dr. Hans-Jochen Vogel 94 yaşında vefat etti

Münih’in efsanevi Belediye Başkanlarından Dr. Hans-Jochen Vogel 94 yaşında vefat etti

-

- Reklam -

Münih’e 1972 Olimpiyat Oyunlarını getirerek kentin bugünkü modern hale getirilmesinde anahtar rol oynayan Belediye Başkanı Dr. Vogel (SPD) 94 yaşında hayata veda etti.

31 Temmuz 2020 Cuma günü Münih’teki St.Bonifaz Benedikt klisesinde aile ve çok yakın dostlarıyla, Münih Anakent Belediye Başkanı Dieter Reieter, Belediye Başkanları Katrin Habenschaden, Verena Dietl katılımlarıyla ile icra edilen dini merasim sonrası defnedildi.

1926 yılında Göttingen kentinde doğan hukukçu Hans-Jochen Vogel 1960 yılında 34 yaşında milyonluk şehirler arasında en genç Belediye Başkanı olarak 12 yıl hizmet verdiği Münih’e 1972 Olimpiyat Oyunlarının gelmesinde büyük gayret ve emeği geçmiş ve Münih’e kazandırdığı eserlerle (Olimpiyat Stadyum, Metro, yollar, Neuperlach ve şehir planlanması gibi) kentin Avrupa ve dünya şehirleri arasındaki bugünkü mümtaz yeri almasında büyük rolü olmuş ve kendisine 14 Haziran 1972 de Eyalet Baş şehri Münih’in Şeref Hemşehrisi Ünvanı verilmişti.

Münih Belediye Başkanlığı sonrasında da 1972-74 yıllarında Şehircilik ve Nafıa Bakanı (SPD) 1981 yılına kadar Federal Adalet Bakanı 1981 den itibaren Berlin Anakent Belediye Başkanı, 1983 1991 arasında Federal Meclis SPD Grup Başkanlığı, 1987-1991 arasında da Willy Brand tan sonra SPD Başkanlığını yürüten Dr. Hans-Jochen Vogel için 03 Ağustos 2020 Pazartesi günü saat 10.30’da Kültür Merkezi Gasteig’ta sadece davetlilerin katılımı ile Anma Merasimi yapılacak.

Live stream olarak yayınlanacak olan Anma Törenine Federal Almanya Devlet Başkanı Frank Walter Steimeier, meftanın dul eşi, eski Başbakan Gerhard Schröder, Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht ve muhtemelen Bavyera Başbakanı Dr. Markus Söder de katılacaklar arasında olacaklar ve Münih Anakent Belediye Başkanı Dieter Reiter ile SPD Başkanı Norbert Walter-Borjans’ın konuşma yapmaları bekleniyor.

Haber: Orhan Tinengin

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/bavyeratv

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA