Ana Sayfa Bavyera Münih’te Kiralık Daire Bulmak Zorlaştı

Münih’te Kiralık Daire Bulmak Zorlaştı

-

- Reklam -

Münih’te Kiralık Daire Bulmak

MÜNİH – Almanya’da Berlin, Hamburg, Frankfurt ve Münih gibi büyük şehirlerde emlak piyasası gün geçtikçe kızışıyor. İşin içine kiracının yabancı olması da eklenince Münih’te kiralık ev bulmak adeta dünyanın en zor işi oluyor. Almanya’da yapılan bir araştırma, ev sahiplerinin kiralık konut arayan yabancılara Almanlara göre ayrımcılık yaptıklarını ortaya çıkardı. Bavyera Radyosu’nun yaptırdığı araştırmaya göre, ev sahibinin tercih etmediği yabancıların başında Türk ve Araplar erkekleri geliyor. On büyük şehri kapsayan araştırma yabancılara en fazla ayrımcılığın Münih ve Frankfurt’ta yapıldığını gösterdi. Araştırmaya göre Münih’te kiralık konut arayan yabancıların görüşmeye çağrılma ihtimali Alman adayların yarısını ancak buluyor. Araştırmada yabancı ve Alman kiracılar arasında en az ayrımcılık yapılan kentlerin ise Magdeburg ve Leipzig olduğu belirlendi.

Türkiye’den gelen öğrencilere önemli uyarılar !

Münih’e iş için taşınanlar, Münih’te yüksek lisansa başlayacaklar ya da Münih’e Erasmus’a gelecekler için, Bavyera TV en güncel bilgileri sizler için oluşturdu.

Türkiye’de paranız olduğu müddetçe ev sahibinin birkaç basit sorusunu atlatıp, depozitonuzu ödeyip, misler gibi evinize yerleşmek en fazla iki hafta gibi bir sürede tamamlanıyor. Eğer Münih’e taşınacaksınız bildiğiniz, aşina olduğunuz tüm bu bilgileri çöpe atmanız gerekiyor. Bavyera Eyaleti‘nin başkentine cebinizde 10.000 Euro’yla da gelseniz ev sahibi size evi vermeyebilir. Çünkü Münih‘te ev bulup, süresiz sözleşme imzaladıktan sonra kurallara uyduğunuz müddetçe ev sahibi sizi istese de çıkaramıyor. Zaten bu yüzden ev sahipleri kiracı bulurken ince eleyip, sık dokuyor.

Kiralık ev bakarken iş durumuna, kredi notuna, bir önceki ev sahibinin referansına ve başvuru formunuza bakılıyor. Evet yanlış duymadınız, Münih’te ev ararken başvuru formun, CV’in, son 3 aylık maaş bordonuz ya da düzenli gelirini gösteren herhangi bir belgeniz, bankalardan alınan kredi notunuzu gösteren belgeniz ve mümkünse referansınızın olması gerekiyor. Tüm bunları ilana başvururken mailinize ekliyorsunuz.

Münih’e özellikle tüm öğrencilerin geldiği ve Oktoberfest’le şehir nüfusunun 5 katına çıktığı Eylül-Ekim aylarında taşınacaksanız kesinlikle bir iki ay kalabileceğiniz geçici bir konaklama opsiyonu ayarlayarak, bu süreçte ev aramaya devam etmenizi öneriyoruz.

Münih’te bir ev ilanına ortalama 200 kişi başvuruyor. 1 eve 200 adaydan biri olmak elbette kolay değil. Hele ki öğrenci olarak gelip, düzenli geliriniz olmadığında işler daha da zorlaşıyor. Burada size en çok yardım edecek unsur hesabınızda yeteri kadar para bulundurmanız ve onu da göstermeniz olarak gösteriliyor.

Haber : Bavyera TV Haber Merkezi

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA