Ana Sayfa Almanya Alman tabipler birliği: İkinci dalganın başladığını açıkladı

Alman tabipler birliği: İkinci dalganın başladığını açıkladı

-

- Reklam -
- Reklam -

Alman tabipler birliği başkanı, Almanya’da ikinci dalganın başladığını açıkladı.

Hastanelerde de ikinci dalga hazırlıkları yapılıyor. Ama bu kez farklı önlemler alınıyor. Alman tabipler birliği “Marburger Bund” Başkanı Susanne Johna, ikinci koronavirüs dalgasının Almanya’ya ulaştığı görüşünde olduğunu söyledi.

Augsburger Allgemeinen gazetesine konuşan Johna, “İkinci dalga düşük bir eğilimle başladı. Her ne kadar bugünkü vaka sayılarını Mart ya da Nisan aylarında görülen vakalarla kıyaslamak mümkün olmasa da yeni vaka sayılarında artış söz konusu” dedi.

Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre Almanya’da bugün itibarıyla toplam koronavirüs vaka sayısı 211 bin 281.

Sağlık sisteminde de ikinci dalgaya karşı hazırlıklar yapıldığını belirten Marburger Bund Başkanı Johna, Mart ayından farklı önlemler planladığını, yatak sayısının hemen iki katına çıkarılmayacağını, bu kez belli bir sisteme ve ihtiyaca göre yatak sayısının artırılacağını söyledi.

Johna, “Bu kez salgın daha yavaş ilerlediği için korona hastalarına uygulanacak tedaviler kademeli olarak artırılacak. Bu da sürecin ilerleyişine göre belirlenecek” dedi.

İkinci dalga Mart ve Nisan ayının ilkiyle karşılaştırılamaz, dedi Johna, yeni enfeksiyonların sayısının tekrar arttığını gösteriyor. Johna, ” Almanya’da şimdiye kadar elde ettiğimiz başarıları ve normallik özleminin bir kombinasyonuyla kaybetme tehlikesi var,” diye uyardı.

Yoğun bakım üniteleri kademeli olarak artırılacak

Almanya’da hastanelere verilen talimata göre, birinci kademede sadece az sayıda yoğun bakım ünitesi korona hastaları için ayrılacak. Almanya’da şu anda 12.200’ü ücretsiz olan yaklaşık 21.000 yoğun bakım yatağı bulunmaktadır.

Bir sonraki adımda nasıl bir yol izleneceğini de açıklayan Johna, “Bu üniteler dolduktan 24 saat sonra ikinci kademe devreye girecek ve yoğun bakım servislerindeki yatak sayısı artırılacak. Alarm haline geçilinceye kadar da bu şekilde kademe kademe ilerlenecek” bilgisini verdi.

Johna, “Hepimiz normallik istiyoruz. Ancak normal olmayan bir durumdayız ”dedi. Covid-19’u tedavi edecek hiçbir ilaç olmadığı sürece, virüsün yayılması engellenmelidir. “Bu sadece AHA formülü kullanılarak yapılabilir – mesafe, hijyen, günlük maske – ve yerel karantina,” diye vurguladı başkan.

Johna, virüsün ölümcül olmadığı iddiasını kesin olarak reddetti. “Almanya’daki birçok insan zaten korona virüsünden öldü. Her gün dünya çapında binlerce insan ölüyor ”dedi. Korona sadece yaşam ve ölümle ilgili değil. “Birçok insan kalıcı hasarla bırakılacak. Günlük yaşamda sınırlı olacaklar çünkü akciğerleri veya böbrekleri artık çok iyi çalışmıyor, “diyen doktor açıkladı:” Bu arada, bu daha genç hastalar için de geçerlidir. “

“Maske emniyet kemeri gibi hayat kurtarır”

Diğer yandan hijyen kurallarına uymanın ve maske takmanın önemini vurgulayan Johna, maske konusunda toplumun bazı kesimlerinden gelen eleştirilere yanıt vererek “Araba kullanırken emniyet kemeri takılması mecburiyeti getirildiğinde de benzer tepkiler olmuştu, bugün de maske konusunda insanlar kendilerini baskı altında hissediyor. Ama aslında maskeler de emniyet kemeri gibi insan hayatı kurtarıyor” dedi.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Allegro Türk Müziği Korosu İzleyenleri Büyüledi

Orkestra Şefi ve Keman Sanatçısı Taner Bekmezci yönetiminde Allegro Türk Müziği Korosu tarafından icra edilen Yeşilçam Film Şarkıları, 23 Eylül Cumartesi günü...

Göç hikayesini anlattı