Ana Sayfa Bavyera Münih Yabancılar Meclisi eski Başkanı Nükhet Kıvran son yolculuğuna uğurlandı

Münih Yabancılar Meclisi eski Başkanı Nükhet Kıvran son yolculuğuna uğurlandı

-

- Reklam -

Münihlilerin yakından tanıdığı Nükhet Kıvran bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Yıllarını Münihte yaşiyan Türk ve göçmen kökenlilerin sorunlarına adamış Nükhet Kıvran Münih’in Neuperlach semtindeki kabristanın İslam bölümünde toprağa verildi.

 

Bugün en yakınları, sevenleri ve tanımış yahut tanımamış olanların son yolculuğuna uğurladığı Nükhet Kıvran Hanımefendi, gönüllü olarak yüklendiği eski adıyla “yabancılar danışma meclisi” yeni adıyla “ göçmenler meclisi” başkanlığı sırasında Münih’te yaşayan aralarında 45 Bin Türk yaklaşık 425 Bin yabancının hakları için mücadele vermiş, yardım isteyenlere el uzatmış, Türkçe derslerinin okullarda okutulması için başarılı bir savaş vermiş, NSU ırkçı cinayetleri, Olimpia Alışveriş Merkezi katliamının henüz tam aydınlanmamış arka planının ortaya çıkarılması için yapılan eylemler ve Türk Derneklerinin bir çatı altında toplanması inisiyatifi içinde aktif rol almıştı.
 

Düzenlen cenaze ve defin töreninin açılış konuşma ve takdimini yapan ”üç beş kişi derneği” kurucusu ve Nükhet Kıvran’in farklı faaliyetlerindeki yol arkadaşlarından Levent Ekiz, merhumenin hatırası ve başlattığı ancak “yabancı kökenlilere yerel seçimlere katılma hakkı” gibi hedeflerinin takipçisi olacaklarinı belirtti. 

Bavyera Parlamento 2. Başkanı ve SPD (sosyal  demokrat parti Parlamento Grup Başkanı, Markus Rinderspacher, Münih’in uzun yıllar Belediye Başkanlığını yapan Christian Ude, Türk kökenli gençlerin yarım kalmış eğitimlerini lise mezuniyetiyle Üniversiteye kazandırılmasına yardımcı olan Bildungs Akademi başkanı Levent Karadağ’da konuşmalarında kendileriyle işbirliği yapmış olmaktan gurur duyduklarını belirttiler.
 

Büyük bir cemaat huzurunda yapılan ve İGMG Teşkilatı Güney Bavyera Başkanı Muhammet Tayyip Sayan hocanın yönettiği cenaze namazında helallik alan merhume, kabristanın İslam bölümünde toprağa verildi.

Münih’in tanımış isimlerinden olan Nükhet Kıvran, uzun ve ağır bir hastalığın ardından 7 Eylül Pazartesi günü hayata veda etmişti.

Haber: Orhan Tinengin

BavyeraTV olarak Merhuma Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA