Ana Sayfa Eğitim Pandemi Türkçe ve Türk kültürü derslerine engel değil

Pandemi Türkçe ve Türk kültürü derslerine engel değil

-

- Reklam -

Pandemi  Türkçe ve Türk kültürü derslerine engel değil

Bavyera’da 2020-2021 eğitim öğretim yılı 8 Eylül 2020 tarihinde başladı. Türkçe derslerimiz de okulların açılmasından sonraki kritik iki haftanın bitiminden sonra 21 Eylül 2021 tarihi itibarı ile Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından tavsiye edilen koruma ve hijyen kurallarına bağlı olarak başlıyor. Bu öğretim yılında Güney Bavyera’da 2020-2021 eğitim öğretim yılı itibarı ile 39 öğretmen tarafından yaklaşık 300 okulda 2500 civarında öğrenciye ücretsiz Türkçe ve Türk Kültürü Dersi verilmektedir.

Dersler alanında uzman, deneyimli öğretmenler tarafından verilmektedir. Öğretmenlerimiz Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında en az beş sene mesleki deneyimi olanlar arasından seçme sınavı ile belirlenmekte ve yurt dışı göreve uyum semineri ile eğitildikten sonra Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu tarafından ihtiyaç duyulan merkezlerde çalışmak üzere görevlendirilmektedir. Görev bölgemizdeki öğretmenler de Başkonsolosluğumuza bağlı olarak Eğitim Ataşeliğinin koordinasyonunda çalışmaktadırlar.

Derslerde dil öğretimi uzmanları tarafından hazırlanan ders planları (müfredat) uyarınca hazırlanan ve Türkiye’de MEB tarafından bastırılarak öğrencilere Ataşelikler üzerinden, öğretmenler tarafından ücretsiz dağıtımı yapılan ders kitapları kullanılmaktadır. MEB Talim ve Terbiye Kurulu tarafından onaylı ders kitapları çok az ya da hiç Türkçe bilmeyen öğrencilerden başlayarak farklı dil ve yaş gruplarına göre hazırlanan, sekiz seviyeden müteşekkil ders kitabı ve çalışma kitabından oluşmaktadır. Öğretmenlerimiz müfredat dışına çıkmadan bu kitaplara bağlı olarak oluşturulan ve öğretim yılı boyunca her hafta içleyecekleri yıllık çalışma planına bağlı olarak çalışmaktadırlar. Gerek ders planı (müfredat) gerekse yıllık çalışma planları Türkçe ve Almanca olarak hazırlanmış olup, Bavyera Eyaleti İl Eğitim Müdürlükleri üzerinden ders verilen okul yönetimlerine de ulaştırılmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili bilgi almak isteyenler bu belgelere Eğitim Ataşeliğinin internet adresi üzerinden de ulaşabilirler.

Derslerde MEB tarafından belirlenen içeriğe göre sadece Türkçe öğretimi ve Türk Kültürü aktarımı yapılmaktadır. Bu bağlamda öğrenciler 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi ulusal bayramlar başta olmak üzere özel gün ve haftalar için hazırlık yapmakta ve sene sonu gösteriler ile derste öğrenilenler kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

Öğretim yılı boyunca öğrenci, öğretmen ve veli üçgeninin sağlam kurulması ve verilen eğitimden istenen başarıyı elde etmek için Veli Dernekleri ile de etkin bir işbirliği içinde çalışılmaktadır. Bu bağlamda düzenlenen gösterilerde veli derneklerinin katkıları önemli kazanımlarımız arasındadır.

Derslerde Bavyera Eyaleti Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından uygulanması istenen Covid 19 Koruma ve Hijyen Kuralları çerçevesinde azami özen gösterilmektedir. Bu bağlamda;

  • Bakanlık tarafından gönderilen hijyen kuralları ve yerel yönetimler tarafından kendilerine bağlı binalarda uyulması istenen hijyen ve koruma kurallarına titizlikle uyulmakta ve öğretmenlerimiz bilgilendirilmektedir.
  • Öğretmenlerimiz hijyen ve koruma tedbirleri konusunda Ataşeliğimizce verilen eğitim seminerleri ile farkındalık eğitimi almıştır.
  • Her bir derste uyulacak hijyen kuralları öğrencilere ilk derste dağıtılacak, gerektiğinde dağıtıma devam edilecektir. Konuya ilişkin bakanlık duyurusu ve hijyen kurallarına Eğitim Ataşeliğinin internet sayfalarından ulaşılabilir. Ek bilgiye gereksinim duyan veliler, bu konuda öğretmenlerimizle iletişim kurabilirler.

Sık sık el yıkama, sosyal mesafe kuralları ve okul içinde maske takma zorunluluğu Türkçe dersini alan öğrencilerimiz için de geçerlidir. İhtiyaca göre farklı okullardan gelen öğrenciler, farklı yaş gruplarından birleştirilmiş sınıflardaki öğrenciler, ayrı gruplar halinde veya gruplar ikiye bölünerek haftalık dönüşümle ders yapılması planlanmaktadır. Süreçte yapılan çalışmalar sık sık kontrol edilecek ve Eyalet Hükümeti ile Bakanlığın uyarılarının yanı sıra ders yapılan okul idarelerini uyarıları dikkate alınacak; okul idareleri ile yakın işbirliği içinde çalışılmaya devam edilecektir.

Değerli velilerimizin Türkçe Dersi adı altında başka kişi veya kurumlar tarafından açılan kurslara itibar etmemelerini; yer yer öğretmenlik formasyonu olmayan kişiler tarafından açılan Türkçe derslerinde verilecek eğitimin yapacağı tahribatın önüne geçilebilmesi bakımından dikkatli olmalarını, devletin kendilerine ücretsiz sunduğu imkândan yararlanarak hem Almancayı hem de Türkçeyi eksiksiz konuşabilen, özgüveni yüksek yeni bir nesil yetiştirme konusundaki çabalarımıza destek olmaları dileğimizdir. Bütün paydaşlarımızla karşılıklı güven ve işbirliğine dayalı olarak içinden geçtiğimiz zorlu ve sıkıntılı dönemin üstesinden geleceğimize inancımız tamdır. Birlikte nice güzel günler göreceğiz.

2020/2021 eğitim-öğretim yılının sevgili öğrencilerimize zihin açıklığı ve üstün başarılar getirmesini; öğretmenlerimize, veli derneklerimize, velilerimize ve bütün paydaşlarımıza kolaylıklar sağlamasını dileriz.

T.C. Münih Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA