Ana Sayfa Bavyera Doğu Türkistan'ın Çin tarafından işgalinin 71. yıl dönümü Münih'te protesto edildi

Doğu Türkistan’ın Çin tarafından işgalinin 71. yıl dönümü Münih’te protesto edildi

-

Dünya genelinde 46 ülke 103 şehirde Çin işgaline karşı eylem yapıldı.

Çin’in Uygur Türklerine karşı 71 yıl önce başlattığı işgal politikası, son yıllarda asimilasyon ve soykırım boyutlarına ulaştı.

Çin’in halen Doğu Türkistan’da milyonlarca Uygur Türküne karşı ortaya koyduğu baskı ve asimilasyon politikalarına karşı tepkiler, Münih Çin Konsolosluğu’nda yükseldi.

Bavyera Parlemantosu SPD Grup Başkanı Markus Rinderspacher

Münih’teki protesto gösterilerinde konuşan Avrupa Doğu Türkistan Birliği Başkanı Asgar Can, 1 Ekim 1949 senesinde Türkler’in anayurdu Doğu Türkistan, Komunist Çin tarafından işgal edildi. Uygurlar 71 yıldır Çin egemenliğinde acı çekiyor. Rastgele tutuklandılar, mahkum edildiler, hapse atıldılar ve idam edildiler. 71 yıldan bu yana Çin zulmü artarak devam etti ve bugün Uygurlar bir asimilasyon ve zulüm ile karşı karşıyalar. Müslüman Türk kadınları sterilize ediliyor, anne babasız kalan yüz binlerce çocuk beyin yıkamasına tabii tutularak Çinlileştiriliyor, milyonlarca Uygur Türkü toplama kamplarında işkenceye maruz kalıyor. Erkek olmayan Türk ailelerinin evlerine ”Çinli erkekler yerleştiriliyor ve eşi görülmemiş bir yok etme politikası, gaddarca ve acımazsızca uygulanıyor.” Dedi.

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı İsa Dolkun

Münih’teki Çin Konsolosluğu önündeki gösteriye katılan protestocular, Dünya üzerindeki Doğu Türkistanlıların net ve açık bir şekilde bağımsızlık isteklerinden asla vazgeçmeyeceklerini, hak, hukuk, adalet, çerçevesinde mücadele edeceklerini belirttiler.

Dünya Doğu Türkistan Birliği Avrupa Başkanı Asgar Can

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA