Ana Sayfa Almanya Almanya Başbakanı Merkel: Şimdi elimizden gelen her şeyi yapmalıyız

Almanya Başbakanı Merkel: Şimdi elimizden gelen her şeyi yapmalıyız

-

Almanya Başbakanı Merkel, ulusa sesleniş konuşmasında koronavirüs pandemisi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Merkel, şu anda korona pandemisinin çok ciddi bir aşamasındayız. Yeni enfeksiyonların sayısı her gün büyük bir hızla artıyor. Pandemi, yarım yıldan uzun bir süre beri başlangıcından daha hızlı bir şekilde yeniden yayılıyor. Nispeten rahat bir yaz bitti, şimdi zor aylarla karşı karşıyayız. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda Noel’imiz ve kışın nasıl olacağına karar verilecek. Hepimiz buna eylemlerimizle karar veriyoruz.

Merkel, bunun ne anlama geldiğine inandığımı size söyleyeyim:

Virüsün kontrolsüz bir şekilde yayılmamasını sağlamak için şimdi elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Artık her gün önemli. Bunun için, enfeksiyon zincirini kesintiye uğratmak için, enfekte olan her kişinin irtibat kişisinin bilgilendirilmesi gerekir. Sağlık yetkilileri harika şeyler yapıyor, ancak enfekte insan sayısının çok yüksek olduğu yerlerde artık yetişemezler.

Öyleyse, sayıların tekrar düşmesini sağlamak için her birimiz ne yapabiliriz? Çoğu, sadece her birimizin sürekli olarak minimum mesafeyi koruduğumuz, ağız ve burun koruması kullandığımız ve hijyen kurallarına uyduğumuz için.

Ama şimdi daha da ileri gitmemiz gerekiyor: Bilim bize açıkça söylüyor: Virüsün yayılması doğrudan her birimizin sahip olduğu temasların ve karşılaşmaların sayısına bağlıdır. Artık her birimiz bir süreliğine kendi ailemiz dışındaki karşılaşmalarımızı önemli ölçüde azaltırsak, daha fazla enfeksiyona yönelik eğilim durdurulabilir ve tersine çevrilebilir.

Bugün size tam da bu şekilde hitap ediyorum: Dışarıda veya evde çok daha az insanla tanışın.

Size soruyorum: Gerçekten gerekli olmayan herhangi bir seyahatten, gerçekten gerekli olmayan herhangi bir kutlamadan kaçının. Lütfen mümkün olduğunca ikamet ettiğiniz yerde evde kalın.

Sadece kulağa sert gelmekle kalmayıp, bireysel durumlarda onsuz yapmanın da zor olduğunu biliyorum. Ancak bunu sadece geçici olarak yapmalıyız ve nihayetinde kendimiz için yapıyoruz: kendi sağlığımız ve bir hastalığı koruyabildiğimiz herkesin sağlığı için. Sağlık sistemimizin bunalmış olmamasını, çocuk okullarımızın ve kreşlerimizin açık kalmasını sağlamak. Ekonomimiz ve işlerimiz için.

Salgının ilk altı ayını karşılaştırmalı olarak bu kadar iyi atlatan neydi? Birlikte durduğumuzu ve kurallara uyduğumuzu. Düşünceli ve sağduyu dışında. Bu, şu anda pandemiye karşı sahip olduğumuz en etkili çaredir. Artık her zamankinden daha gerekli.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA