Ana Sayfa Almanya Dünya, iki Türk bilim insanının geliştirdiği aşıyı bekliyor

Dünya, iki Türk bilim insanının geliştirdiği aşıyı bekliyor

-

- Reklam -

BioNTech firması, dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı geliştirdiği ve yüzde 90 başarı sağladığı aşı için ruhsat onayının eşiğinde.

BioNTech şirketin başında Türkiye kökenli bilim insanı çift Uğur Şahin ve Özlem Türeci var. Biontech ve Pfizer, Kasım ayında ABD’de korona aşısı için onay başvurusunda bulunmak istiyor.

Bilim insanı Uğur Şahin, yaptığı açıklamada, ”Covid-19’un insanlarda aşı ile önlenebileceğinin ilk kanıtıdır” dedi. Şahin, aşının “yüzde 90” klinik deneylerde başarı sağladığını dün duyurmuştu. Şahin, “Nihayetinde, bilim için gerçekten bir zaferdir.” dedi.

Bilgiye göre, sonuçlar ancak toplam 164 vakaya ulaşıldığında nihai olarak değerlendirilecek. Ayrıca aşının sadece Covid-19’a karşı değil, hastalığın ağır seyrine karşı da ne ölçüde koruduğu kontrol edilecek. Genel olarak, hem koruyucu etki hem de herhangi bir yan etki iki yıllık bir süre boyunca gözlemlenecek.

Köln Üniversite Hastanesinden enfeksiyon uzmanı Gerd Fätkenheuer, “harika ve umut verici” dedi. “Bunun salgınla başa çıkma şeklimiz üzerinde belirleyici bir etkisi olacağını düşünüyorum ve umarım büyük miktarlarda aşı hızla temin edilebilir.”

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA