Ana Sayfa Bavyera Bavyeralı Yeşiller ''NSU'' konusunda aydınlanma atağı başlattı

Bavyeralı Yeşiller ”NSU” konusunda aydınlanma atağı başlattı

-

- Reklam -

Bavyera’da 5 kişinin öldürülmesi ve bir lokalin bombalanmasından sorumlu olan sağcı terör örgütü NSU (Milliyetçi sosyalist yeraltı örgütü) konusunda karanlıkta kalan konuların aydınlatılması amacıyla yeşiller meclis grubu aksiyon planı yürürlüğe koydu.

72 soruyu kapsayan üç araştırma önergesi ile atağa geçen yeşiller meclis grubu, özellikle Nürnberg şehrinde yapılan suikast ve saldırıları mercek altına aldı. Bunun yanında Bavyera hükümetinin NSU dosyaları koruma kararını kaldırmayı düşünmesini protesto eden yeşiller gurubu, NSU II. Meclis araştırma komisyonu kararı verilene kadar dosyaları koruma kararının devam etmesi gerektiğini savundu.

Gelecek hafta ve aylarda değişik parlamenter inisiyatiflere de başvuracaklarını belirten yeşiller meclis grubunun aşırı sağa karşı strateji geliştirme sorumlusu Cemal Bozoğlu ‘’Şimdiye kadar yapılan girişimlerde ve NSU davasında suçlulara destek ve ilişki ağı açığa kavuşturulamadı. NSU mahkemesi sonuçlandığında kararı naziler alkışlayarak, mağdur yakınları ise ağlayarak karşıladılar.

Destek verenler ağının açığa çıkarılamaması gelecek açısından büyük tehlike oluşturuyor. Gelecekte yapılabilecek saldırılara zemin sağlıyor. Güvenlik teşkilatının eksik kalması ve zafiyetinin nedenleri araştırılarak eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. Aksi taktirde gelecekte daha büyük sorunlar karşımıza çıkacak.

Girişimlerimiz parlamento araştırma komisyonundan özel yetkili savcıya kadar uzanacak. Şu anda sivil inisiyatifler ve mağdur yakınları II. Parlamento araştırma komisyonu kurulması için imza topluyorlar. Bavyera içişleri bakanlığını bu karar belli olana kadar hiçbir dosyaya dokunmamaya çağırıyoruz’’ dedi.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA