Ana Sayfa Almanya Münih'te yaşlı insanları dolandıran çete İzmir'de yakalandı

Münih’te yaşlı insanları dolandıran çete İzmir’de yakalandı

-

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Münih’te meydana gelen çok sayıda dolandırıcılık olayından sorumlu 31 kişiyi gözaltına aldı.

İzmir’de çağrı merkezi kurarak, Almanya’da yaşlı insanları dolandıran 31 şüpheli, suç örgütü kurma ve yönetme, nitelikli dolandırıcılık suçlarından gözaltına alındı.

Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda yaklaşık 1,5 milyon avro, 200 bin dolar, 150 bin liraya yakın para ile yaklaşık 5 kilograma yakın altın, 20-25 kol saati, 5 değişik çap ve ebatlarda ruhsatsız silah ele geçirildi.

Örgüt başkanı, 23 yaşındayken 2012 yılında Bremen bölge mahkemesinden kaçıp Türkiye’ye gitmişti. İzmir’deki suç ortaklarının bir çoğu geçmişte Almanya’daydı ve bazıları ciddi suçlardan sonra sınır dışı edildi ya da Almanya’dan kaçtılar.

Örgütün başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın değişik ülkelerindeki yabancı şahıslara yönelik nitelikli dolandırıcılık ve buradan elde ettikleri suç gelirlerini akladıkları öğrenildi.

Yaşlı Alman vatandaşlarının değerli eşyalarını ve paralarını dolandıran çete, elde ettikleri suç gelirlerini, kuryeler aracılığıyla Türkiye’ye getirip, gayrimenkul alma ve şirket kurma yöntemiyle paraları akladıkları öğrenildi.

Ceza Soruşturma Dairesi, Münih’te meydana gelen çok sayıda büyük mali kayıptan sorumlu olan yöneticileri 2017 yılından bu yana İzmir’de bir çağrı merkezini soruşturuyordu. Almanya’daki soruşturma ile aynı zamanda Türkiye’de de soruşturmalar yürütüldü.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA