Ana Sayfa Almanya Almanya vatandaşı olan DEAŞ’lı teröristlerin eş ve çocukları ülkeye geri getirdi

Almanya vatandaşı olan DEAŞ’lı teröristlerin eş ve çocukları ülkeye geri getirdi

-

- Reklam -
- Reklam -

Almanya Federal hükümet Suriye’deki esir kamplarından 3 Alman IŞİD destekçisini ve 12 çocuğu Almanya’ya getirdi.

Geri dönenlerden biri Frankfurt Havalimanı’na vardığında tutuklandı. Basında çıkan haberlere göre diğer iki kadın da soruşturuluyor. Suriye’den IŞİD’den dönen bir kadın, Pazar günü Frankfurt Havalimanı’na vardığında tutuklandı.

Federal Başsavcı, genç Alman’ı yurtdışındaki bir terör örgütüne üye olmakla, insanlığa karşı bir suça yardım ve yataklık etmekle ve silah yasasını ihlal etmekle suçluyor. Basında çıkan haberlere göre, bu kişi Saksonya-Anhalt’taki Sangerhausen’den Leonora M.. Bu nedenle, haklarında çıkarılan tutuklama emri bu yılın Mayıs ayına ait. Pazar günü Federal Adalet Divanı soruşturma hakiminin huzuruna çıkarılacak.

Leonora M.’nin 2015 yılının Mart ayında 15 yaşındayken Suriye’ye gittiği, orada “İslam Devleti” ne katıldığı ve terörist milis gizli servisinin bir üyesiyle evlendiği söyleniyor. Basında çıkan haberlere göre, o ve kocası bir Ezidi kadını geçici olarak köle olarak tutup sattı. Leonora M., kocası ve iki çocuğuyla birlikte 2017 yazında Suriye’nin kuzeyindeki Al-Rakka kentinden kaçtı ve daha da ilerledikten sonra Ocak 2019’un başında çocuklarla birlikte ülkeyi terk edene kadar yaşadığı bir mülteci kampına götürüldü.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas yaptığu açıklamada şu ifadelere yer verdi. Dün Suriye’nin kuzeydoğusundaki kamplardan on iki çocuk ve üç anneyi geri getirebildiğimiz için çok rahatladım. Bunlar insani vakalardır, özellikle öksüzler ve hastalığı olan çocuklar – özelliklea cil olan vakalar. Noel’den kısa bir süre önceki bu iyi haber, başka durumlarda da geri dönüşü mümkün kılabileceğimize güvenmemizi sağlıyor. Önümüzdeki haftalarda ve aylarda bunun için çalışacağız. Bununla birlikte, dünkü geri dönüş için aylar süren yoğun hazırlık ve koordinasyondan yapıldı. Kuzeydoğu Suriye’de zaten zor olan durum, geçen kış yaşanan çatışmalar ve korona salgını nedeniyle bu yıl daha da riskli hale geldi, yerel temasların çoğunun şu anda yeterince başka sorunları var. Sizlere ve bu operasyonu birlikte yürüttüğümüz Finli ortaklarımıza çok teşekkür ederiz.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Arif Taşdelen’den Bavyera İçişleri Bakanına mektup

Bavyera Milletvekili, Bavyera üstün Hizmet madalyalı SPD’li Arif TaşdelenRegensburg’da Turkuaz camii’ne yapılan saldırı sonrası Bavyera İçişleri BakanıJoachim Hermann’a bir mektup yazarak kendisi...

Göç hikayesini anlattı