Ana Sayfa Almanya Almanya'da iflas süresi 3 seneye düştü

Almanya’da iflas süresi 3 seneye düştü

-

- Reklam -

Almanya’da iflas süresi 3 seneye düştü.

Aşırı borçlu şirketler ve tüketiciler iflastan daha hızlı çıkmalıdır, özelikle bu korona dönemimde. 17 Aralık 2020 Perşembe günü Federal Meclis, Hukuk İşleri Komitesi tarafından değiştirilen (19/25251, 19/25322) kalan borç tahliye prosedürünü (19/21981, 19/22773, 19/23054 No. 3) daha da kısaltmak için federal hükümetin yasa tasarısını kabul etti.

Alman devleti bu yasayla birey ve şirketlerin Borçlarından daha hızlı çıkış imkanı sunmakta.

Federal hükümete göre, yeni düzenleme ekonomik ve kriz yönetimi anlaşmasının bir parçası. Korona salgınının ekonomik sonuçları açısından, “dürüst borçlulara daha hızlı baştan başlama fırsatı verilmelidir”. Kanunda yapılan değişiklik, aynı zamanda, borçların hafifletilmesi alanında yeniden yapılanma ve ödeme aczine ilişkin AB direktifinin gerekliliklerini de uyguluyor.

Birincisi ve en önemlisi, kalan borç tasfiyesi prosedürünün süresi altı yıldan 3 yıla kısaltılacaktır.
Kalan borçların tasfiyesi aracı ile borçlular, belirli koşullar altında, alacaklılarına karşı yerine getirilmemiş yükümlülüklerden muaf tutulabilir. Bu onlara yeni bir ekonomik başlangıç ​​şansı verir.

Yeni düzenleme 1 Ekim 2020’den itibaren geçerlidir

Yeni düzenleme 1 Ekim 2020’den itibaren uygulanan prosedürler için geçerlidir. Hükümet taslağında öngörülen tüketiciler için kalan borç tasfiyesi prosedürünün kısaltılmasına yönelik zaman sınırı, baş hukuk komitesinin kararı ile artık geçerli değildir. 17 Aralık 2019 ile 30 Eylül 2020 arasında açılan iflas davaları için bir geçiş düzenlemesi kabul edilmiştir. Bu durumlarda, Federal Hükümete göre, kalan borçtan muafiyet için gerekli olan önceki altı yıllık normal süre, 16 Temmuz 2019’da AB direktifinin yürürlüğe girmesinden iflas başvurusu yapılana kadar geçen tam ay kadar kısaltılacaktır. . Ek olarak, kalan borcun bir önceki yasaya göre erken tasfiye edilmesi olasılığı vardır.

İflasla ilgili mesleki faaliyetlere ilişkin yasaklar, gelecekte, borç tasfiye süresinin sonunda sona erecektir. Ancak yetki ve yetki gerektiren faaliyetlerde yeni bir yetki alınması gerekmektedir. Öte yandan, ikinci bir kalan borç tasfiyesi prosedürünün bloke süresi uzatıldı: on yıldan on bir yıla çıkarılacak. İkinci prosedür daha sonra beş yıllık daha uzun bir prosedüre tabidir. Federal Hükümet, prosedürün kısaltılması, borçluların daha sonra bir yeniden borçlanma durumunda ikinci bir borcun daha hızlı bir şekilde tasfiye edileceği anlamına gelmediğini açıkladı.

Kaynak : http://bundestag.de/dokumente/textarchiv/2020/kw51-de-restschuldbefreiungsverfahren-812882

Yeni yasadan önceki iflasların durumu nedir?

3 sene iflasın geçerlilik tarihi 01.10.2020

AB direktifinin tarihi 17.12.2019

Bu iki tarih arasında başlamış olan iflas davaları başlangıç tarihi ne göre kısalacak. Örneğin : 01.01.2020 tarihinde başlamış iflas davası 9 ay kısalacaktır. (Max 9 ay)

Sedat Tasci Schuldnerberatung
Borç ve iflas

Frankfurter Ring 168a
80807 München
Tel : 089/9233392

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Uyuma Evet Asimilasyona Hayir!

Nürnberg Uylum Meclisi Başkanı İlhan Postaloğlu, hepimizin arzusu huzurlu yaşamaktır. 9 Ekim tarihinde Nürnberg’de yapılacak Uyum Meclisi seçimlerinde yeniden aday olanUyum Meclisinin şimdiki...

Bir Göç Hikayesi