Ana Sayfa Almanya Almanya'da elektronik hasta verilerinin korunmasına ilişkin yasa, yürürlüğe girdi

Almanya’da elektronik hasta verilerinin korunmasına ilişkin yasa, yürürlüğe girdi

-

- Reklam -
- Reklam -

1 Ocak 2021’den itibaren sağlık sigortası şirketleri, aşamalı olarak geliştirilecek ve kullanılabilir hale getirilecek olan elektronik hasta dosyasını kullanıma sunacak.

Amaç, tedavi eden hekimler ve hastalar arasında güvenli, kullanıcı dostu ve engelsiz dijital iletişimi sağlamak ve böylece günlük tedavi süreçlerini basitleştirmektir.

Bulgular, doktor raporları veya röntgen filmlerinin yanı sıra 2022 yılına ait aşı kartı, doğum kartı, çocuklar için sarı muayene kitapçığı ve diş primi kitapçığı da elektronik hasta dosyasına kaydedilebiliyor.

Hastalar kendi verilerine karar verecek.

Elektronik hasta dosyasının kullanımı sigortalı için isteğe bağlıdır. Hangi veriler kaydedilir? Kimler erişebilir? Veriler tekrar silinecek mi? Sigortalı gelecekte tüm bu sorulara karar verecektir.

Veri koruma, veri güvenliği ve veri koruma yasası kapsamındaki sorumluluk için açık kurallar, bulgular, teşhisler, ilaçlar veya tedavi raporları gibi hassas sağlık verilerinin olabildiğince iyi korunmasını sağlayacaktır.

Dijital uygulamaların genişletilmesi.

Diğer yenilikçi dijital tıbbi uygulamaların telematik altyapısına kademeli olarak entegre edilmesi de planlanmaktadır:

Reçeteli ilaçların e-reçete ile elektronik olarak reçetelenmesi 1 Ocak 2022’den itibaren mümkün olacaktır. Bir uygulamanın yardımıyla, e-reçeteyi doğrudan akıllı telefona yüklemek mümkün olacak.

Transfer makbuzları ileride elektronik ortamda da gönderilecek.

Ek olarak, diğer hizmet sağlayıcılar, örneğin önleyici ve rehabilitasyon tesisleri gibi telematik altyapısına bağlanacak. Hemşirelik meslek mensupları da ileride elektronik hasta dosyasına erişebilecek.

Federal Meclis, telematik altyapısında elektronik hasta verilerinin korunmasına ilişkin yasayı 3 Temmuz’da geçirdi, yasa 18 Eylül’de Federal Konsey’den geçti. Ekim 2020’de yasalaştı ve 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

Doktorlar, sigortalı kişinin elektronik hasta dosyasını kullanmasını ve elektronik hasta dosyasındaki verileri işlemesini desteklerlerse ücret alırlar; Hastaneler bunun için ek ödenir. Sigortalının elektronik hasta dosyasını doldurmasına ve kullanmasına yardımcı oldukları için eczacılara da ödeme yapılır.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Münih Sağlık ve Estetik Fuarında Türkiye’de sunulan imkanlar tanıtıldı

İlk kez düzenlenen Münih Sağlık ve Estetik Fuarında Türkiye'de sunulan imkanlar tanıtıldı. Sağlık fuarında Türkiye'de faaliyette olan sağlık merkezlerinden 60 katılımcı kuruluştan...