Ana Sayfa Almanya Almanya'da korona krizi nedeniyle işgücü piyasası büyük baskı altında

Almanya’da korona krizi nedeniyle işgücü piyasası büyük baskı altında

-

Almanya’da korona krizi nedeniyle işgücü piyasası büyük baskı altında.

“İlkbaharda işgücü piyasasında yaşanan durgunluk hala etkisini sürdürüyor. Korona salgınının sonuçları ve onu kontrol altına almak için alınacak önlemler hala çok net bir şekilde görülebiliyor. Federal İstihdam Bürosu (BA) başkanı Detlef Scheele bugün Nürnberg’de yaptığı aylık basın toplantısında, kısa süreli çalışmanın dengeleyici etkisi istihdamı güvence altına aldı ve daha yüksek işsizliği önledi,”dedi

Mart 2020’den itibaren korona salgını ile mücadeleye yönelik tedbirlerin bir sonucu olarak işsizlik ve eksik istihdam arttı. Tedbirlerin gevşemesinin ardından, yıl ilerledikçe işgücü piyasası toparlandı, ancak 2020’de Almanya’da ortalama işsiz sayısı bir önceki yıla göre 429.000 artarak 2.695.000 kişiye yükseldi. Almanya’da 2019 yılının aralık ayında işsiz sayısı 2 milyon 220 bin seviyesindeydi. Oran olarak da yüzde 4.9’du.

2020’de ortalama işsiz sayısı: 2.695.000, 2019’a göre değişim: +429.000

Bir önceki yıla göre yıllık ortalama işsizlik oranı: +0.9 yüzde puanı ile yüzde 5.9 Korona nedeniyle işsizlik ve eksik istihdam arttı.

Mart ayında kilitlenmenin başlamasıyla kısa süreli çalışma, çok kısa sürede tarihi bir düzeye yükseldi. Bir önceki yüksek seviyeye, kısa süreli işlerde çalışan yaklaşık 6 milyon kişi ile Nisan ayında ulaşıldı, bu da sosyal güvenlik primlerine tabi tüm çalışanların yüzde 18’ine tekabül ediyor. Ortalama yüzde 38 civarında bir iş kaybı ile, kısa süreli iş kullanımı, yaklaşık bir milyon çalışanın işlerini aritmetik olarak güvence altına aldı ve (geçici) işsizliklerini önledi.

Yine de işten çıkarmalardan kaçınılamadı. Korona pandemisini kontrol altına almaya yönelik tedbirler, hem sosyal güvenlik primlerine tabi istihdam hem de marjinal istihdam üzerinde yaklaşık yarım milyon çalışanı olumsuz etkiledi. Yaz ve sonbaharda hafiflemeyle birlikte durum gözle görülür şekilde rahatladı.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA