Ana Sayfa Almanya Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Alman mevkidaşı Annegret Kramp Karrenbauer ile Berlin'de...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Alman mevkidaşı Annegret Kramp Karrenbauer ile Berlin’de görüştü

-

Alman Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Türk mevkidaşıyla 2 Şubat’ta Berlin’de biraraya geldi.

Alman Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, mevkidaşı Hulusi Akar’ın Federal Savunma Bakanlığı’na gerçekleştirdiği ziyarette, “Türkiye önemli bir NATO ortağıdır ve öyle kalacaktır” diye açıklama yaptı.

Kramp-Karrenbauer, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasındaki Ege ihtilafının arka planına karşın, iki NATO üye devleti arasındaki müzakerelerin yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladı: “Görüşmenin başlığının yeniden başlaması çok önemli. Akdeniz’de bir başka tırmanıştan kaçınılmalıdır ”.

Bakan, Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüşmesi öncesinde Kıbrıslı ve Rum mevkidaşlarıyla telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Kramp-Karrenbauer, “Bütün tarafların diyalog fırsatını kullanmasını umuyorum, burada Almanya’yı arabulucu rolünde görüyorum.” Dedi.

Bakan, iki NATO müttefiki Almanya ve Türkiye arasındaki diyalog ve uzlaşmanın ittifak için şart olduğunu açıkça belirtti. Her ikisinin de NATO’nun istikrarlı bir güneydoğu kanadında ortak çıkarları var. Ankara, Avrupa güvenliğine önemli katkılarda bulunan güvenilir ve yakın bir ortaktır. Her iki ülke de Kosova’daki KFORKosovo Gücü misyonunda ve Afganistan’daki Kararlı Destek görevlerinde yer alıyor. Türkiye, Almanya, İtalya ve ABD ile birlikte dört çerçeve ülkeden biridir.

Bakan, NATO’nun Stratejik Kavramını güncellemek amacıyla, devam eden NATO yansıtma sürecini desteklediği için Türk meslektaşına açıkça teşekkür etti.

Bakan ayrıca, Ocak 2020’de Berlin’de gerçekleşen iki savunma bakanlığı arasındaki Yüksek Düzeyli Askeri Diyaloğu da vurguladı. Bu diyalog bu yıl Türklerin davetlisi olarak Ankara’da devam edecek.

Çalışma toplantısından önce Bundeswehr Anıtı’nda bir çelenk bırakma töreni yapıldı.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA