Ana Sayfa Bavyera Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann’dan Pasaportlar için uyarı

Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann’dan Pasaportlar için uyarı

-

BAVYERA İÇİŞLERİ BAKANI HERRMANN’DAN TÜRKLERE MEKTUP VAR

Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann’dan Pasaportlar için uyarı Herrmann, TGMN Başkanı Bülent Bayraktar’ın pasaportlar hakkında bilgi talebi üzerine ona bir mektup mektubu gönderdi. Taner TÜZÜN / NÜRNBERG.

Uluslararası standartlara uyum çalışmaları kapsamında, 2010 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen biyometrik pasaportların azami geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmişti. Verilen yeni tip pasaportların sürelerinin dolmaya başlamasıyla başkonsolosluklara yapılan pasaport başvurusu sayısında ciddi artış yaşandı.

2020 yılında yurtdışında toplam 165.000 pasaport başvurusu yapılmışken, 2021 yılında 615.000 pasaport başvurusu olacağı öngörülüyor. Almanya’da ise başvuru sayısı 2021 yılında 315.000 olması tahmin ediliyor (kaynak: T.C. Dişişleri Bakanlığı). Bu artan talebe bir de korona kısıtlamaları eklenince, zaman zaman randevu almakta vatandaşlar zorluk yaşadılar.

TÜRK TOPLUMU RESMİ BİLGİ TALEP ETTİ

Vatandaşlarının muhtemel gecikmelerden dolayı hak mahrumiyetlerini önlemek için Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (tgmn) Başkanı Bülent Bayraktar Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann’dan Bavyera’da ikamet eden vatandaşlar için resmi bilgi talep etti. İçişleri Bakanı Joachim Herrmann Türk Toplumu başkanına gönderdiği mektupta şu ifadelere yer verdi:

GEÇİCİ OTURMA BELGESİ VERİLİYOR

Almanya’da yaşayan yabancı uyruklular pasaportlarının yenilenmesi veya uzatabilmesi için yabancı ülkelerin temsilciliklerine başvurması gerekiyor. Pasaport sürelerinin uzatılması veya yenilenmesi çoğu zaman uzun sürüyor. Oturum için geçerli bir pasaportun olması şart. Oturum süresi pasaportun süresi ile doğrudan bağlantılı. Yabancılar oturum süresinin bitmesinden önce yabancılar dairesine başvurdukları takdirde, yabancılar dairesinin nihai kararına kadar oturum süresi uzatılmış sayılmaktadır. Konuyla ilgili başvuranlara ‚Fiktionsbescheinigung‘ (geçici oturma belgesi) adında bir belge verilmektedir. Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oturum süresi bitmeden önce, yeni geçerli bir pasaport edinmelerinde bir gecikme söz konusu ise, oturdukları bölgenin yabancılar dairesinde Türk başkonsolosluklarındaki bekleme süresini neden göstererek başvurmaları gerekmektedir. Yabancılar daireleri başvuru üzerine ‚Fiktionsbescheinigung‘ vereceklerdir. Yenilenen pasaport yabancılar dairesine ibraz edildiğinde, oturum süresi – herhangi bir yabancılar hukukundan kaynaklanan mağduriyet yaşamadan – uzatılacaktır.’ „

GEZİCİ KONSOLOSLUK HİZMETLERİ BAŞLAYACAK

T.C. Dişişleri Bakanlığı’nın aldığı ek önlemler sayesinde bu sıkışıklık büyük ölçüde giderildi. Konsoloslardaki banko sayısı arttırılarak, internetteki randevü modülünde güncelleme yapıldı, personel takviyesi yapıldı, fiziki tedbirler alındı ve Cumartesi günleri saat 10:00-14:00 arasında konsolosluklarda pasaport işlemleri yapılmayı başlandı. Bazı noktalarda ise gezici konsolosluk hizmetleri başlayacak.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Moosburg’da Çanakkale Şehitlerini Anma Etkinliği Düzenlendi

Münih Moosburg – Freising  Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmeni Ali Naşit Aras, öğrencileri ve velilerinin katkıları ile hazırlanan 18 Mart Çanakkale...