Ana Sayfa Bavyera Bavyera Anayasa Mahkemesi dün aldığı bir kararda, korona kısıtlamalarını askıya almayı reddetti

Bavyera Anayasa Mahkemesi dün aldığı bir kararda, korona kısıtlamalarını askıya almayı reddetti

-

Bavyera Anayasa Mahkemesi dün aldığı bir kararda, korona kısıtlamalarını askıya almayı reddetti.

Başvuranlar, prensip olarak ancak 7 günde 100 olan insidans sınırı aşıldığında geçerli olan koronavirüs düzenlemelerine karşı dava açmıştı.

Davacılar, okullarda uzaktan eğitim, çocuk bakım merkezlerinin kapatılması, bazı işyerlerinin açılmasıyla ilgili yasaklar ve restoran, kültür kurumlarının kapatılmasının devam etmesine ilişkin düzenlemelerin temel haklara aykırı olduğunu savundu.

Mahkeme, okullar ve kreşler için de “acil durum freninin” çekilmesi Anayasaya aykırı bulmadı. Mahkeme gerekçeli kararı şu şekilde açıkladı. Dükkanların ve restoranların kapatılması orantısız değildir. Ve 100 değerinin üzerindeki dükkanlar için açılış yasağına özgü istisnalar olması, “her durumda genel eşitlik ilkesinin açık bir ihlali olarak görülemez”.

Mahkemeye göre kültür kurumlarını kapatmak anayasaya aykırı değil “Kararnamenin genel konseptine ve kararın açıkça izlediği hedefe göre, bu eşik aşıldığında, okulların ve gündüz bakım tesislerinin özellikle yüksek temas alanlarının “acil durum freninin” dışında tutulmaması da anlaşılabilir görünmektedir.

Mahkeme, “Mevcut durum göz önüne alındığında, ihtilaflı hükümlerin düzenleyici içeriği nedeniyle anayasaya aykırı olabileceği açık değil.” Dedi.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA